Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kakao a „pompa mięśniowa”

Kakao a „pompa mięśniowa”
Efekt tzw. „pompy mięśniowej”, czyli stan w którym trenowane partie mięśniowe zwiększają wyraźnie swoją objętość to dla wielu osób wyznacznik udanego treningu. Preparaty zawierające substancje nasilające efekt pompy (tzw. no-booster’y) cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród entuzjastów treningu z ciężarami. Okazuje się jednak, że nie tylko suplementy diety, ale i konwencjonalna żywność może być całkiem dobrym źródłem związków mogących to zjawisko nasilać.

Efekt pompy mięśniowej czyli stan w którym trenowane partie mięśniowej zwiększają wyraźnie swoją objętość związany jest z aktywnością specyficznego związku zwanego tlenkiem azotu (NO) - ważnego wasodylatora, czyli związku który posiada zdolność do rozszerzania światła naczyń krwionośnych i poprawia tym samym przepływ krwi). Zauważono, że niektóre składniki żywności wpływają na jego sekrecje, przykładem może być choćby aminokwas – arginina, która charakteryzuje się wręcz spektakularnym działanie. Podobny efekt wywołuje także spożywanie warzyw korzeniowych zawierających azotany.

Flawonole (zaliczane do flawonoidów) zawarte w ziarnach kakaowca w sposób zauważalny wpływać mogą na sekrecję tlenku azotu (NO). Efekt ten potwierdzony został w eksperymentach naukowych. Co prawda autorzy odnosili tę zależność do profilaktyki chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie, ale również i sportsmeni mogą czerpać z niej pewne korzyści, Wygląda więc na to że kubek kakao przed treningiem wydaje się rozwiązaniem całkiem sensownym, zwłaszcza jeśli uwzględnimy termogenne właściwości tego napoju, co potwierdzają inne badania, w których kakao powodowało nasilenie spalania tłuszczu.

Reasumując: flawonole zawarte w kakao zwiększają sekrecję tlenku azotu. Co prawda samo kakao zapewne nie wywoła efektu „spompowania mięśni” podobnego do tego jako wywołuje spożycie solidnej porcji specjalnie zaprojektowanego preparatu zawierającego argininę, GPLC czy cytrulinę, ale może działanie owego specyfiku  wzmocnić. Jeśli więc poszukujesz nowych, alternatywnych rozwiązań, jesteś gotów na eksperymenty, a przede wszystkim poszukujesz sposobów na nasilenie efektu pompy mięśniowej solidna porcja kakao może okazać się całkiem ciekawym rozwiązaniem.