Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Umysł i ciało, trening i odpoczynek

Umysł i ciało, trening i odpoczynek
Znasz to uczucie, kiedy po leniwie spędzonej niedzieli przed telewizorem jesteś bardziej zmęczony, niż po wysiłku fizycznym? Każdy potrzebuje przerwy na regenerację i chwilę na pasywny odpoczynek, ale nie zawsze wiemy, kiedy jest na to dobry czas.

Jak rozpoznać, kiedy potrzebujesz intensywnego treningu, a kiedy lepiej będzie odpocząć?

Połączenie umysłu i ciała

Wielu ekspertów odnosi się do czegoś, co nazywa się „połączeniem umysłu i ciała”. Według Familydoctor.org, stres w życiu osobistym czy zawodowym ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Twoje zachowanie, myśli i emocje są ze sobą powiązane i mają wpływ na fizyczne reakcje. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystko w naszym ciele jest ze sobą połączone. Aktywność fizyczna ma wpływ na to, jak się czujemy, ale również to, jak się czujemy, ma wpływ na nasz trening i to jak czujemy się po nim. Często kiedy nie jesteśmy w najlepszej formie psychicznej, nie mamy ochoty na trening, ale w większości przypadków wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i może w pozytywny sposób zmienić nasz dzień.

Jak zmobilizować się do wyjścia z domu, gdy mamy zły dzień?

Po pierwsze, pamiętaj dlaczego trenujesz. Przypomnij sobie, jak dobrze czujesz się po treningu. Po drugie, spraw żeby wyjście z domu było łatwiejsze, np. odpalając ulubioną, motywującą piosenkę albo podcast, którego możesz słuchać w drodze na siłownię. Po trzecie, pamiętaj o swoich celach. Może to być poprawa sylwetki czy udział w zawodach - ważne jest, aby pamiętać o wyznaczonych sobie celach. Możesz usiąść na kilka minut przed wyjściem na trening i zobrazować w głowie swoje cele. To będzie świetną motywacją dla Ciebie i nawet, kiedy nie czujesz się najlepiej, Twoja ambicja zmotywuje Cię do działania.

Kilka słów o endorfinach

Kiedy nie jesteśmy w nastroju na wysiłek fizyczny, warto pamiętać o endorfinach, które powstają w mózgu podczas treningu. Endorfiny to grupa hormonów peptydowych, które wywołują dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie oraz uczucie szczęścia. Zawsze po ćwiczeniach czujemy się lepiej. Pobudzone krążenie krwi sprawi, że czujemy się świeżo i zauważamy znaczną różnicę w naszym nastroju. Czasami jedyne, co nas motywuje, to fakt, jak dobrze czujemy się po treningu.

Kilka powodów, dla których trening fizyczny może pozytywnie zmienić Twoje samopoczucie:

  • Czas dla siebie. Zrobisz sobie przerwę od pracy i rodziny i to może być jedyna godzina w ciągu dnia, którą przeznaczysz tylko dla siebie.
  • Będziesz mieć okazję, żeby przemyśleć, co dzieje się aktualnie w Twoim życiu i spojrzeć na sprawy z innej perspektywy.
  • Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój.
  • Będziesz z siebie dumny i poprawisz poczucie własnej wartości.

Kiedy zrobić przerwę?

Robienie przerwy od treningów jest bardzo ważne i pomaga w dbaniu o swoje zdrowie.

Oto kilka przykładów, kiedy warto jest zrobić przerwę od treningu:

  • trenujesz kilka dni z rzędu i Twoje ciało jest zmęczone,
  • czasami coś jest naprawdę ważniejsze od treningu,
  • czujesz, że lepiej zrobiłby Ci spacer albo spotkanie z przyjacielem,
  • czujesz, że potrzebujesz się na chwilę wyłączyć.

Aktywny wypoczynek

Jak już wiesz, Twój nastrój i umysł mają ogromny wpływ na trening. Ale co najlepiej sprawdzi się, kiedy potrzebujesz przerwy od ćwiczeń? Jeżeli postawisz na aktywny wypoczynek poczujesz się silniejszy i zregenerowany. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji aktywnego odpoczynku:

Wyjdź na zewnątrz

Odpoczynek na świeżym powietrzu przyniesie wiele korzyści. Słońce, piękny plener, świeże powietrze, śpiew ptaków czy przyjemny powiew świeżego powietrza, znakomicie nakarmią Twoje zmysły i oczyszczają umysł od codziennych zmartwień. Wyjście na ryby, wypad w góry czy inna forma aktywności na świeżym powietrzu z pewnością pozwoli Ci naładować baterie i zregenerować zmęczone ciało i umysł.

Ćwicz jogę

Joga coraz częściej polecana jest, jako sposób na odstresowanie i odpoczynek psychiczny. Nieważne, czy to będzie joga relaksacyjna czy power joga - na pewno po zajęciach poczujesz się zrelaksowany, odprężony i zapomnisz o stresie dnia codziennego. Możesz stosować jogę, jako formę aktywnej relaksacji, co będzie świetną przerwą od treningu.

Medytuj

Medytacja pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie i otaczający Cię świat. Znajdź spokojne miejsce w swoim domu, odłóż telefon, usiądź i na chwilę zamknij oczy. Obserwuj nagromadzone w głowie myśli i nabierz dystansu do tego, co było, co będzie i skup się na tym, co dzieje się tu i teraz. Siedząc w ciszy będziesz mógł lepiej poznać siebie, dostrzec to czego zazwyczaj nie zauważasz i skupić się na lepszym zrozumieniu twojego umysłu i pozytywnym nastawieniu do treningów i życia.

Źródła: https://www.gloveworx.com/blog/how-your-mood-and-mind-impact-your-training/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.