Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Pielęgnacja włosów zimą

Pielęgnacja włosów zimą
Zima to nie najlepszy okres dla naszych włosów. Zmienne temperatury wynikające z mrozów na dworze i wysokiej temperatury w pomieszczeniach sprawiają, że włosy się mocno wysuszają, elektryzują, łamią i rozdwajają. Zaleca się, by w tym okresie szczególnie zadbać o nasze włosy, stosując odpowiednią pielęgnację.

Odżywki, maski, olejki

Zimno i suche powietrze wymagają włączenia do naszej pielęgnacji mocniej nawilżających odżywek czy masek. Nie każda jest sobie równa, dlatego warto przyjrzeć im się dokładniej, poczytać jaki mają skład. W pierwszej kolejności unikamy odżywek proteinowych, gdyż zimą nasze włosy tych protein nie potrzebują. Najlepszym rozwiązaniem będą odżywki i maski nawilżające zawierające, np. D-panthenol czy aloes. Nie przyniosą one zbyt dużych korzyści jeśli je nałożymy i za chwilę spłuczemy. Włosy, co prawda będą trochę bardziej wygładzone i łatwiejsze w rozczesywaniu, ale jest to jedynie złudne wrażenie. Aby odżywka wniknęła w strukturę włosa musi pozostać na nich choć parę minut. Więcej korzyści przyniosą nam 15-minutowe sesje dwa lub trzy razy w tygodniu (lepszy efekt osiągniemy jeśli zawiniemy włosy w czepek i poddamy wyższej temperaturze. Łuski włosa pod wpływem ciepła się uniosą pozwalając dotrzeć masce w ich wnętrze) niż używanie kosmetyków codziennie i spłukiwanie ich od razu po nałożeniu. W takie dni kiedy mamy mało czasu skupmy się na nałożeniu odżywki głównie na końcówki, które przesuszają się najszybciej.

Po dokładnym spłukaniu maski można zastosować  płukankę z siemienia lnianego i odrobiny octu jabłkowego. Końcowe płukanie robimy chłodniejszą wodą by domknąć i wygładzić łuski włosa.

Nasze włosy lubią również olejowanie (np. olejem lnianym). Taką kurację robimy przed myciem i dajemy sobie czas nawet do godziny. Olejowanie sprawdza się przy włosach suchych i kręconych.

Mycie włosów

Nasze włosy zimą wyglądają słabiej i mogą się częściej przetłuszczać, co zmusza nas do codziennego mycia. Z kolei częste mycie może dodatkowo potęgować przetłuszczanie. Jak sobie zatem poradzić? Mamy dwa dobre rozwiązania. Pierwsze z nich to tzw. OMO czyli zaczynamy od nałożenia i spłukania odżywki, umycia szamponem, a następnie ponownego zastosowania odżywki. Drugi ze sposobów to mycie jednego dnia szamponem a drugiego jedynie odżywką. Dbając o skórę głowy, warto wybrać łagodny szampon.

Suszenie i prostowanie włosów

Z racji tego, że nasze włosy i tak są w gorszej kondycji zimą należałoby ograniczyć środki, które pogłębiają ich gorszy stan. Do takich zaliczymy częste suszenie i prostowanie, czyli poddawanie włosów bardzo wysokim temperaturom. Jeśli mamy możliwość umyjmy włosy o takiej porze żeby był czas na to by same wyschły. Gdy nie ma innej opcji pamiętajmy o użyciu kosmetyku chroniącego przed wysokimi temperaturami.

Czapka – tak czy nie?

Absolutnie tak. Choć pod czapką włosy mogą się bardziej przetłuszczać, elektryzować, to i tak więcej zalet ma jej noszenie. Włosy i skóra głowy nie lubią skrajnych temperatur. Cebulki bardzo źle reagują na zimno i może to wpłynąć na zwiększone wypadanie włosów.

Aby chronić włosy przed nadmiernym przetłuszczaniem warto kupić czapkę z wełny lub delikatnych materiałów niesyntetycznych, które ułatwią włosom oddychanie. Mogą być trochę luźniejsze by nie ściskały włosów, a środek dodatkowo można spryskać lekko suchym szamponem lub sprayem antystatycznym.

Podsumowanie

Nasze włosy są bardzo delikatne zimą, dlatego w tym okresie należy dokładniej o nie zadbać. Używajmy dobrych odżywek nawilżających, masek i olejków. Lepiej poddać się kuracji nawilżającej 2-3 razy w tygodniu, poświęcając na zabieg trochę więcej czasu, niż dzień w dzień lekko muskać je kosmetykiem – przyniesie to zdecydowanie lepszy efekt.

W artykule mówimy o: Uroda