Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Szampon przeciwłupieżowy zapobiega wypadaniu włosów

Szampon przeciwłupieżowy zapobiega wypadaniu włosów
Łupież to choroba skóry głowy, której objawem jest intensywne rogowacenie i złuszczanie się naskórka. W celu usunięcia objawów czy też wyeliminowania przyczyny , jaką stanowi grzyb o nazwie Malassezia globosa, stosuje się zazwyczaj specjalne szampony. Tutaj wybór jest bardzo szeroki, zarówno wśród kosmetyków dostępnych w marketach, jak i specjalnych preparatów, które zakupić można jedynie w aptekach.

Ketokonazol to składnik szamponów leczniczych. Działa on grzybobójczo i pomaga pozbyć się przyczyny łupieżu. Przy okazji badania skuteczności stosowania preparatów zawierających roztwór ketokonazolu w leczeniu łupieżu zauważono, że związek ten wpływa korzystnie na proces wzrostu włosów. Eksperymenty przeprowadzone na myszach przez japońskich dermatologów (Jiang io wsp.), wykazały, że ketokonazol może być skuteczny w leczeniu łysienia typu męskiego!

Powyższe wnioski zostały potwierdzone przez badania przeprowadzone przez belgijskich naukowców (Pierard-Franchimont i wsp.), gdzie ketokonazol okazał się równie skuteczny jak popularny lek stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego. Podkreślić należy, że badanie przeprowadzone zostało na ludziach ze zdiagnozowanym problemem z wypadaniem włosów, trwało 2 miesiące i polegało na używaniu szamponu z ketokonazolem 2 – 4 razy w tygodniu.

Są to bez wątpienia informacje niezwykle cenne dla osób, które szukają sposobu na zatrzymania nadmiernego wypadania włosów. Przypominam, że szampony zawierające ketokonazol są zdecydowanie tańsze niż popularne preparaty kosmetyczne i nie wymagają recepty oraz nie powodują tylu skutków ubocznych, co środki farmaceutyczne używane w leczeniu łysienia.

Jako ciekawostkę dodam, że dostępna literatura zwraca uwagę na fakt, iż również popularne szampony przeciwłupieżowe dostępne w marketach poprawiają kondycję włosów ze skłonnością do wypadania. Popularny składnik takich kosmetyków - pirytionianu cynku – wpływa także stymulująco na procesy wzrostowe włosa - nie są to jednak efekty tak wyraźne, jak w przypadku ketokonazolu…

Topical application of ketoconazole stimulates hair growth in C3H/HeN mice. Jiang J, Tsuboi R, Kojima Y, Ogawa H.

Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia. Piérard-Franchimont C, De Doncker P, Cauwenbergh G, Piérard GE.

The effects of minoxidil, 1% pyrithione zinc and a combination of both on hair density: a randomized controlled trial. Berger RS, Fu JL, Smiles KA, Turner CB, Schnell BM, Werchowski KM, Lammers KM.