Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Szampon przeciwłupieżowy zapobiega wypadaniu włosów

Łupież to choroba skóry głowy, której objawem jest intensywne rogowacenie i złuszczanie się naskórka. W celu usunięcia objawów czy też wyeliminowania przyczyny , jaką stanowi grzyb o nazwie Malassezia globosa, stosuje się zazwyczaj specjalne szampony. Tutaj wybór jest bardzo szeroki, zarówno wśród kosmetyków dostępnych w marketach, jak i specjalnych preparatów, które zakupić można jedynie w aptekach.

Ketokonazol to składnik szamponów leczniczych. Działa on grzybobójczo i pomaga pozbyć się przyczyny łupieżu. Przy okazji badania skuteczności stosowania preparatów zawierających roztwór ketokonazolu w leczeniu łupieżu zauważono, że związek ten wpływa korzystnie na proces wzrostu włosów. Eksperymenty przeprowadzone na myszach przez japońskich dermatologów (Jiang io wsp.), wykazały, że ketokonazol może być skuteczny w leczeniu łysienia typu męskiego!

Powyższe wnioski zostały potwierdzone przez badania przeprowadzone przez belgijskich naukowców (Pierard-Franchimont i wsp.), gdzie ketokonazol okazał się równie skuteczny, jak popularny lek stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego. Podkreślić należy, że badanie przeprowadzone zostało na ludziach ze zdiagnozowanym problemem z wypadaniem włosów, trwało 2 miesiące i polegało na używaniu szamponu z ketokonazolem 2 – 4 razy w tygodniu.

Są to bez wątpienia informacje niezwykle cenne dla osób, które szukają sposobu na zatrzymania nadmiernego wypadania włosów. Przypominam, że szampony zawierające ketokonazol są zdecydowanie tańsze niż popularne preparaty kosmetyczne i nie wymagają recepty oraz nie powodują tylu skutków ubocznych, co środki farmaceutyczne używane w leczeniu łysienia.

Jako ciekawostkę dodam, że dostępna literatura zwraca uwagę na fakt, iż również popularne szampony przeciwłupieżowe dostępne w marketach poprawiają kondycję włosów ze skłonnością do wypadania. Popularny składnik takich kosmetyków - pirytionianu cynku – wpływa także stymulująco na procesy wzrostowe włosa - nie są to jednak efekty tak wyraźne, jak w przypadku ketokonazolu…

 

Źródła: Topical application of ketoconazole stimulates hair growth in C3H/HeN mice. Jiang J, Tsuboi R, Kojima Y, Ogawa H. Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia. Piérard-Franchimont C, De Doncker P, Cauwenbergh G, Piérard GE. The effects of minoxidil, 1% pyrithione zinc and a combination of both on hair density: a randomized controlled trial. Berger RS, Fu JL, Smiles KA, Turner CB, Schnell BM, Werchowski KM, Lammers KM.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.