Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że wyglądasz starzej

Wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że wyglądasz starzej
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ludzie, którzy mają wysoki poziom cukru we krwi, starzeją się szybciej. Szczególnie dotyczy to wyglądu naszej twarzy. Najnowsze informacje pochodzą z Leiden University Medical Center w Holandii.

Wygląd a wiek

Lekarze od wieków analizują wygląd ludzi i szacują ile dana osoba ma lat. Następnie porównują swoje przypuszczenia z rzeczywistym wiekiem. Po pierwsze szukają coraz to nowszych metod na trafne określenie wieku na podstawie wyglądu a po drugie mają dzięki temu informacje o zdrowiu pacjenta. Jeśli ich domysły są zawyżone, może to oznaczać, że stan zdrowia tej osoby nie jest optymalny.

Badanie

Naukowcy pokazali 60-osobowej grupie zdjęcia twarzy 602 osób po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce i poprosili ich, żeby oszacowali ile ich zdaniem lat mają osoby na zdjęciach. Zwykle zakładamy, że osoby z niskim BMI są starsze niż jest w rzeczywistości. Na ocenę wpływ miał także ubiór, fryzura i takie ogólne wrażenie czy ktoś jest zadbany, czy nie. Osoby bardziej zadbane wyglądały młodziej.

Po analizie wszystkich czynników porównano wyniki ze stanem rzeczywistym oraz poziomem glukozy na czczo u tych osób. Okazało się, że osoby mające ten poziom wyższy sprawiały wrażenie starszych niż było naprawdę.

AGE’s (ang. Advanced Glycation End-Products)

Naukowcy podejrzewają, że wysoki poziom glukozy powoduje, że w organizmie pojawia się więcej cząsteczek takich, jak pentozydyna. Jest ona końcowym produktem zaawansowanej glikacji tzw. AGE. AGE powstają, gdy organizm przyłącza cukry do aminokwasów. Większość związków ma tendencję do przyczepiania się do aminokwasów w tkankach organizmu. Produkty tego procesu są bardzo trwałe i nieodwracalne – nasz organizm nie umie ich usuwać. Zauważono też, że osoby starsze oraz chore na cukrzycę gromadzą ich więcej. Dodatkowo obecność AGE u osób z cukrzycą zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w organizmie.

Jak działa AGE? Jeśli chodzi o skórę to w obecności AGE, kolagen i elastyna tworzą takie struktury, które utrudniają procesy naprawcze dla tkanek. W ten właśnie sposób AGE przyspiesza proces starzenia się skóry. Podobnie dzieje się w innych miejscach takich jak naczynia krwionośne, nerki, chrząstki.

Podsumowanie

Osoby mające niższy poziom cukru we krwi mogą wyglądać nieco młodziej. Pytanie, czy próby obniżenia tego poziomu poprzez dietę, zmiany trybu życia coś by w tej kwestii pomogły? Tutaj naukowcy muszą przeprowadzić kolejne badania. Z pewnością jednak dbanie o siebie i zdrowy poziom cukru we krwi zawsze wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie.

Źródła: https://link.springer.com/article/10.1007/s11357-011-9339-9

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.