Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

10 powodów, by pić więcej wody

10 powodów, by pić więcej wody
Nie ma nic lepszego, zdrowszego i mniej kalorycznego do picia niż woda. Dotyczy to zarówno wody z kranu, wody źródlanej, mineralnej, jak i gazowanej. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ w ostatnich latach coraz częściej spotkać można produkty sprzedawane jako woda, a w rzeczywistości zawierające sód, cukier, a nawet kofeinę. Kupując wodę, upewnij się więc, że na pewno kupujesz tylko wodę! Nie możesz zmobilizować się do regularnego i częstego picia wody? Może przekonają cię do tego poniższe powody. Oto 10 motywów do sięgnięcia po butelkę wody.

Woda to życie

Mówiąc prosto – woda to substancja, która utrzymuje cię przy życiu. Ciało człowieka składa się nawet w 70% z wody. Zawartość wody w beztłuszczowej masie ciała u osób dorosłych jest stała i wynosi 75%, natomiast w poszczególnych tkankach może być różna, np. mięśnie zawierają 74-80% wody, płuca około 80%, wątroba około 68%, a kości około 25%. Różnice w zawartości wody w organizmie wiążą się z wiekiem, płcią, a także z budową ciała. Woda spełnia wiele istotnych funkcji, a ponieważ tracimy jej znaczne ilości wraz z potem, moczem, a także oddychając, musimy ją na bieżąco uzupełniać. Bez jedzenia człowiek może przetrwać nawet 3 tygodnie, bez wody jedynie 3 dni.

Woda jest niezbędna w procesie trawienia

Formowanie kęsów, ich przełykanie oraz dalszy transport w przewodzie pokarmowym zależy od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci. Brak wody sprawia, że przebieg wszystkich tych procesów zostaje zaburzony.

Woda poprawia samopoczucie i wydolność organizmu

W kilku badaniach naukowych z udziałem zdrowych osób zaobserwowano wpływ stanu odwodnienia organizmu na sprawność umysłową i funkcje poznawcze. Odwodnienie wiązało się z takimi objawami jak zmęczenie, pogorszenie pamięci, rozkojarzenie, opóźnienie czasu reakcji, pogorszenie nastroju. Nic dziwnego. Nasz mózg składa się bowiem w ponad 80% z wody.

Woda oczyszcza

Woda wydalana jest z organizmu w dużej mierze przez nerki. Wraz z wydalaną wodą z organizmu usuwane są zbędne dla organizmu substancje przemiany materii. Odpowiednie nawodnienie organizmu gwarantuje sprawne usuwanie toksyn z organizmu. Zamiast cudownych detoksów pamiętaj o piciu wody na co dzień.

Woda poprawia wytrzymałość fizyczną

Odwodnienie to najczęstsza przyczyna spadku wydajności i wytrzymałości organizmu podczas ćwiczeń fizycznych. Jeśli zależy ci na wynikach sportowych, nie zapominaj o piciu wody zarówno przed, w trakcie jak i po treningu. Odwodnienie organizmu wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a co za tym idzie osłabienie, dodatkowo wzrasta temperatura ciała, a zdolność mięśni do skurczów obniża się – w rezultacie nasza efektywność spada.

Woda pomaga utrzymać prawidłową masę ciała

Niektórzy powiedzą nawet, że woda odchudza. Po pierwsze w przeciwieństwie do soków i słodkich napojów – woda nie zawiera kalorii. Dodatkowo woda wypełnia żołądek, dzięki czemu jesteśmy bardziej syci i rezultacie zjadamy mniej. Co więcej, zdarza się nam niekiedy pomylić uczucie pragnienia z głodem i zamiast po prostu sięgnąć po szklankę wody, wybieramy kaloryczną przekąskę. Nie myl pragnienia z głodem!

Woda zmniejsza ryzyko ataku serca

Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Kalifornii wykazało, że osoby pijące w ciągu dnia 2 litry wody są mniej narażone chorobami serca niż osoby, które wody nie piją lub piją jej zbyt mało. Dodatkowo, jak wspomniałam w punkcie wyżej, picie wody sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co przekłada się na mniejsze ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Woda pomaga zwalczać infekcje

Gdy organizm jest prawidłowo nawodniony, dużo lepiej radzi sobie z bakteriami i wirusami. Dzieje się tak m.in. za sprawą dobrze nawodnionej błony komórkowej, gdy jest nawodniona stanowi lepszą barierę ochronną przed zarazkami.

Woda zapewnia zdrowy wygląd

Odpowiednia podaż wody wpływa na prawidłowe nawodnienie każdej komórki naszego ciała. Nawodnione komórki zachowują sprężystość. Jeśli chcesz zadbać o wygląd skóry, włosów i paznokci – nie zapominaj o regularnym piciu wody. Dodasz skórze blasku i elastyczności, wspomożesz walkę z cellulitem.

Picie wody zmniejsza ryzyko raka pęcherza moczowego

Zwiększony obrót wody to mniejsze ryzyko infekcji dróg moczowych, jak również mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju raka pęcherza moczowego.

Badania pokazują, że każda szklanka wody powyżej wypijanego pół litra dziennie, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego o 7% (w badaniu najwyższe dzienne spożycie wynosiło 2,5 l wody).

Podsumowanie

Bez wody nie ma życia. Odpowiednie nawodnienie organizmu przekłada się na niemalże każdy aspekt naszego życia. Gdy dostarczamy odpowiednią ilość płynów naszemu organizmowi, rzadziej jesteśmy przeziębieni, mamy lepsze samopoczucie, lepszą pamięć, dużo lepsze wyniki w sporcie, młodziej wyglądamy, jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na choroby – m.in. układu krążenia jak i dróg moczowych. Regularne picie wody sprzyja również utrzymaniu prawidłowej masy ciała i jest pomocne w trakcie odchudzania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.