Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Alpha GPC – suplementacja dla mózgu

Alpha GPC – suplementacja dla mózgu
Poprawa pamięci, lepsze zapamiętywanie informacji, czy ochrona uszkodzonych komórek nerwowych to jedne z podstawowych właściwości, jakie niesie za sobą stosowanie suplementacji alpha GPC. To właśnie suplementacja mózgu staje się w obecnych czasach coraz bardziej popularna i wręcz niezbędna do nauki, pracy czy efektywnego treningu.

Charakterystyka

Alpha GPC, czyli alfosceran choliny, jest jednym z ciekawszych związków wspierających pracę układu nerwowego. Jest on prekursorem fosfatydylocholiny i nośnikiem choliny w centralnym układzie nerwowym (CUN). Związek ten jest fosfolipidem i jego budowa bardzo przypomina budowę błon komórkowych, które wchodzą również w skład budowy mózgu.

Związek ten zaliczany jest do tzw. nootropików. Są to substancje często nawet zaliczane do leków, których zadaniem jest stymulowanie przemiany materii ośrodkowego układu nerwowego, poprawa poziomu świadomości i ogólnej pamięci. Stosuje się je nie tylko w przypadku zdrowotnych zaburzeń pracy mózgu, ale coraz częściej u osób zdrowych w celu poprawy zdolności umysłowych.

Wśród najpopularniejszych substancji nootropowych wyróżnić można:

  • kofeinę,
  • tyrozynę,
  • izoflawony,
  • kreatynę,
  • nikotynę,
  • ekstrakty ziołowe,
  • pircetam,
  • aricept,
  • deanol,
  • pyritinol.

Działanie

Alfosceran choliny jest jednym z lepiej przebadanych związków nootropowych. Co ciekawe, nie wykazuje on praktycznie żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jedyne występujące działanie niepożądane zaobserwowano w sytuacji przekraczania zalecanych ilości. Były to bóle głowy, nudności, nerwowość, problemy ze skupieniem czy biegunka.

Alpha GPC, zwiększając poziom acetylocholiny w mózgu, przyczynia się również do poprawy koordynacji ruchowej i refleksu. Suplementacja dobrze więc sprawdza się też np. w sportach w walki. Potwierdza to badanie przeprowadzone w 2006 roku i opublikowane w Journal of the International Society of Sports Nutrition. Wykazano w nim wzrost siły fizycznej o 14% w stosunku do grupy placebo.

Wyjątkowe właściwości substancji wykazano w badaniach na osobach z alzheimerem i padaczką. W związku z pojawianiem się u nich neuronów ze zużytymi błonami komórkowymi podawano alfosceran choliny. Szczegółowe badania mózgu wykazały możliwość regeneracji neuronów u osób chorych. Pozytywne efekty wyników badań wynikały również z właściwości pozwalających na pozbywanie się z organizmu, w szczególności z mózgu, substancji o działaniu toksycznym. Daje to szerokie pole, jeżeli chodzi o leczenie chorób degeneracyjnych mózgu.

Kolejną ciekawą właściwością alpha GPC jest wpływ na zwiększenie produkcji hormonu wzrostu. Dowiodły to badania przeprowadzone w 1996 roku przez University of Parma we Włoszech. Zaobserwowano w nich istotny wpływ na produkcję hormonu wzrostu. Lepsza reakcja była u osób starszych, u których degradacja neuronów jest większa, a produkcja acetylocholiny niższa. Podobnie jak wydzielanie hormonu wzrostu.

Podsumowanie

Alfosceran choliny jest związkiem będącym najlepszym źródłem choliny dla organizmu człowieka. Zwiększając wydzielanie acetylocholiny, daje wiele pozytywów, nie tylko poprawiających funkcje sprawności umysłowej, ale również w leczeniu chorób mózgu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.