Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co jeść dla pięknej skóry?

Co jeść dla pięknej skóry?
Spędzenie czasu na słońcu jest dobre dla zdrowia pod wieloma względami i jak najbardziej warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Jednak przebywanie na mocnym słońcu może powodować uszkodzenia skóry. To jednak nie powód, by całkowicie zrezygnować z korzystania z promieni słonecznych. Możesz chronić swoją skórę wprowadzając do diety odpowiednie produkty.

Pożywienie dobre dla Twoje skóry

Twoja skóra jest główną tarczą chroniącą Cię przed zagrożeniami zewnętrznymi, dlatego tak ważne jest, by odżywiać ją od wewnątrz i chronić przed uszkodzeniami słonecznymi i innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Oprócz codziennej, prawidłowej rutyny w pielęgnacji i ochronie skóry, możesz również dodać do swojej diety wymienione poniżej produkty. Pomogą Ci one uzyskać dzienną dawkę przyjaznych dla skóry składników odżywczych.

Awokado

Te zielone owoce zawierają duże ilości witaminy E, przeciwutleniacza, który poprawia zdrowie skóry. Witamina E zawarta w awokado pomaga chronić zewnętrzne warstwy skóry przed uszkodzeniami wywoływanymi przez promieniowanie słoneczne. Jest szczególnie skuteczna w połączeniu z witaminą C, innym silnym przeciwutleniaczem. Awokado jest również bogate w zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-9, które pomagają buforować uszkodzenia skóry spowodowane przez promienie UV.

Jagody

Są jednymi z najbogatszych źródeł naturalnych przeciwutleniaczy. Są szczególnie bogate we flawonoidy, klasę przeciwutleniaczy, które mogą zmniejszać stany zapalne skóry spowodowane długotrwałym promieniowaniem słonecznym.

Orzechy brazylijskie

Są doskonałym źródłem selenu, o którym wiadomo, że stymuluje naprawę DNA po uszkodzeniach wywołanych promieniowaniem słonecznym.

Kakao

Podobnie jak jagody, kakao (również ciemna czekolada) zawiera flawonoidy, które pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami wywoływanymi promieniowaniem słonecznym. Rozkoszuj się z apetytem kostką lub dwiema gorzkiej czekolady (co najmniej 70 procent masy kakaowej) lub dodaj surowe kakao do swoich ulubionych deserów i słodkich dań.

Marchewki

Zawierają karotenoidy, które należą do przeciwutleniaczy. Karotenoidy są nie tylko korzystne dla zdrowia oczu. Związki te są również znane z tego, że pomagają zmniejszyć uszkodzenie DNA, a także chronią skórę przed poparzeniem słonecznym.

Owoce cytrusowe

Pomarańcze, cytryny, grejpfruty i inne owoce cytrusowe są popularnym (aczkolwiek nie najlepszym) źródłem witaminy C, silnego przeciwutleniacza, który wspiera zdrowie skóry. Witamina C pomaga zmniejszyć szkodliwe skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, takie jak zapalenie skóry. Co więcej, witamina C pomaga stymulować produkcję kolagenu, co sprzyja elastyczności skóry oraz zmniejsza widoczność zmarszczek i innych oznak starzenia. Bogatym źródłem witaminy C jest czerwona papryka i natka pietruszki.

Pomidory

Są dobrze znanymi źródłami likopenu, kolejnego przeciwutleniacza, który pomaga zmniejszyć zaczerwienienie skóry po długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Pomidory są również bogate w luteinę, przeciwutleniacz, który pomaga stymulować naprawę DNA po uszkodzeniach wywołanych przez słońce.

Ostrygi

Są dobrym źródłem cynku, niezbędnego minerału, który jest ważny dla zdrowia skóry. Spożywanie odpowiedniej ilości cynku może pomóc w zapobieganiu lub naprawianiu uszkodzeń skóry. W obecnym czasie cynk ceniony jest za działanie wspierające układ immunologiczny.

Łosoś

Różowy kolor łosoś zawdzięcza silnemu przeciwutleniaczowi zwanemu astaksantyną. Astaksantyna jest pigmentem karotenoidowym, który wykazuje silne działania przeciwutleniające. Pomaga zapobiegać i odwracać uszkodzenia skóry spowodowane szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi. Astaksantyna pomaga również utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu zdrowszej i bardziej sprężystej skóry, nie polegaj tylko na pielęgnacji skóry kosmetykami w celu ochrony przed słońcem. Zadbaj o skórę również od wewnątrz, wprowadzając do swojej diety przyjazne dla skóry pożywienie i zwiększając naturalny poziom przeciwutleniaczy. Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.