IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego jabłka?

W powszechnej opinii jabłka w przeciwieństwie do nietuzinkowego ananasa czy oryginalnego pomelo wydają się jałowe i trywialne. Tymczasem owoce te posiadają niezwykłe walory prozdrowotne i zwłaszcza w sezonie wczesnojesiennym grzechem byłoby nie skorzystać z ich wyjątkowego potencjału. Jabłka stanowią cenne uzupełnienie zdrowej diety korzystnie wpływając na funkcjonowanie organizmu i estetykę sylwetki.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki na temat uprawy jabłoni pochodzą z 6500 r p.n.e i dotyczą obszarów Azji Mniejszej, natomiast na terenie Polski najstarsze znaleziska datowane są na 800 r p.n.e . Jak więc widać tradycja spożywania jabłek jest bardzo długa, powiedzieć można wręcz towarzyszy nam od samego zarania dziejów. Chociaż jabłka dostępne są w sklepach przez cały rok, to jednak jesienią są szczególnie smaczne i wartościowe, a przy tym – tanie.

Wartość odżywcza

Jabłka są niskokaloryczne i chociaż zawartość składników pokarmowych może nieznacznie się różnić w poszczególnych odmianach, to przyjmuje się, że 100 g dostarcza zaledwie około 35 kcal. W 100 g jabłka znajduje się około: 9 g węglowodanów ( z czego 1,5 g to błonnik – zarówno frakcje nierozpuszczalne jak i rozpuszczalne) oraz śladowe ilości białka i tłuszczów. Co istotne, jabłka w około 65% składają się z wody. Znajdziemy w nich także potas, niewielką ilość witaminy C oraz beta-karotenu.

Związki fenolowe

Jabłka, a przede wszystkim ich skórki, zawierają związki należące do grupy polifenoli, takie jak: kwercetyna i jej pochodne, kwas chlorogenowy, katechiny, procyjanidyny i inne, charakteryzujące się bardzo silnym potencjałem antyoksydacyjnym. Badania naukowe potwierdzają, iż w skórce – w zależności od odmiany, znajduje się od 2 do 6 razy więcej związków fenolowych niż miąższu. Ciekawostką jest to, że kwas chlorogenowy w znacznie wyższych stężeniach występuje w miąższu niż w skórce, odwrotnie do kwercetyny, która obecna jest niemal wyłącznie w skórce.

Korzyści wynikające z konsumpcji jabłek

Zawartość licznych związków fenolowych nadaje jabłkom wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. Liczne eksperymenty, a także analiza wyników badań epidemiologicznych, potwierdziły związek pomiędzy spożywaniem jabłek a mniejszym ryzykiem zapadalności na wybrane choroby przewlekłe, takie jak miażdżyca czy niektóre rodzaje nowotworów. I tak np. analiza sposobu odżywiania przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych na grupie 77 000 kobiet wykazała, że panie, które zjadały porcję jabłek minimum raz dziennie, znacznie rzadziej chorowały na raka płuc. 

Do podobnych wniosków doszli również badacze z Finlandii, którzy w ciągu długoletniej obserwacji, wykazali odwrotny związek pomiędzy spożywaniem jabłek bogatych w związki fenolowe a ryzykiem wystąpienia nowotworu płuc – zwłaszcza u ludzi młodych i tzw. biernych palaczy. Inne, badania wykazały m.in, iż spożycie jabłek minimalizuje ryzyko występowanie nagłych zdarzeń sercowo-naczyniowych, choroby wieńcowej serca czy cukrzycy.

Jabłka a odchudzanie

Wbrew powszechnie lansowanemu poglądowi, że diety ukierunkowane na redukcję masy ciała nie powinny zawierać owoców albo minimalne ich ilości, jabłka można uwzględnić w jadłospisie diety odchudzającej! Potwierdza to choćby eksperyment przeprowadzony przez brazylijskich naukowców na grupie kobiet z nadwagą. Wśród pań, które spożywały trzy razy dziennie porcję jabłek przez okres 12 tygodni, odnotowano średni ubytek masy wynoszący 1,2 kg – a co najważniejsze badane kobiety nie zmieniły swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych. Jabłka bowiem sycą i doskonale zaspokajają apetyt na słodycze, regulują także glikemię i przyspieszają spalanie tłuszczu.

Jabłka są smaczne, relatywnie tanie, a także można z nich także przygotować wiele atrakcyjnych potraw. Na szczególną uwagę zasługuje jednak prozdrowotny potencjał jabłek, o czym świadczą liczne badania i eksperymenty naukowe. Warto zatem uwzględnić te owoce w codziennym menu – doskonale nadają się na szybką przekąskę czy wartościowy deser.

Źródła: • Jeanelle Boyer i Liu Rui H , Apple phytochemicals and their health benefits, Nutrition Journal 2004, 3:5 doi:10.1186/1475-2891-3-5, • de Oliviera M, Sichieri R, Moura A: Weight loss associated with a daily intake of three apples or three pears among overweight women, Nutr 2003, 19:253-256 • Hollman P, Arts I: Flavonols, flavones, and flavanols-nature, occurrence and dietary burden., J Sci Food Agri 2000, 80:1081-1093.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.