Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ile ważą sztuczne piersi? Co musisz wiedzieć o implantach piersi?

Ile ważą sztuczne piersi? Co musisz wiedzieć o implantach piersi?
Powiększanie piersi to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zmiana wielkości, kształtu lub pełności piersi. Co roku trzy miliony kobiet na świecie poddaje się operacjom plastycznym piersi.

Rekordzistkami są Amerykanki. W USA wykonuje się w sumie pół miliona operacji powiększenia biustu rocznie. Polki znajdują się poza trzydziestką światowego rankingu.

Kiedy warto powiększać piersi?

Kiedy warto powiększać piersi?

 • powiększenia piersi, które są naturalnie małe 
 • przywrócenia rozmiaru i kształtu piersi po ciąży, odchudzaniu lub karmieniu piersią,
 • przywrócenia symetrii, gdy piersi są asymetryczne,
 • rekonstrukcji piersi po zabiegach/chorobach/wypadkach.

Chirurgia plastyczna obejmuje chirurgię rekonstrukcyjną i chirurgię plastyczną. Rekonstrukcyjną operację piersi można wykonać w ramach leczenia raka piersi. Chirurgia plastyczna wykonywana jest w celach estetycznych. Powiększanie piersi jest najczęściej zabiegiem kosmetycznym.

W 2007 r. badanie przeprowadzone przez naukowców z Florydy wykazało, że powiększenie piersi poprawia samoocenę kobiet i ich odczucia dotyczące ich seksualności. 

Rodzaje implantów piersi

Implant piersi to proteza medyczna umieszczana wewnątrz piersi w celu powiększenia lub zrekonstruowania piersi. Mamy dwa rodzaje implantów: anatomiczne i okrągłe. Implanty różnią się wypełnieniem, teksturą powierzchni lub jej brakiem.

Istnieją trzy główne typy implantów piersi:

 • implanty solne są wypełnione sterylnym roztworem soli fizjologicznej, takim jak słona woda. Roztwór znajduje się w elastomerowej osłonie silikonowej. Implanty te mogą być wypełnione różnymi ilościami roztworu soli fizjologicznej. Wpływa to na jędrność i kształt piersi. Jeśli implant solanki wycieknie, roztwór zostanie naturalnie wchłonięty i wydalony;
 • implanty wypełnione żelem silikonowym składają się z zewnętrznej powłoki silikonowej wypełnionej żelem silikonowym. Jeśli wycieknie implant wypełniony silikonem, żel albo pozostanie w skorupce, albo ucieknie do kieszeni implantu piersi. Pacjentki wybierające ten typ implantu powinny przeprowadzać regularne kontrole ze u swojego lekarza;
 • alternatywne implanty kompozytowe mogą być wypełnione sznurkiem polipropylenowym, olejem sojowym lub innym materiałem. Najmniej polecane. Wiążą się z dużym ryzykiem powikłań.

Ile ważą implanty?

Waga implantów jest różna w zależności od rozmiaru. Implanty produkowane są w rozmiarach od 100 do 800 ml. Około 275 ml wystarczy, by z przeciętnego biustu zrobić miseczkę C. To, jakie implanty wybrać, ustala się na wizycie u specjalisty. Różne rozmiary implantów dają możliwość dostosowania wielkości piersi do indywidualnych oczekiwań. Implant 250 ml wypełniony 250 ml żelu waży około 250 g. Odpowiednio implant 400 ml waży około 400 g.

Dobór rozmiaru może ułatwić wkładanie implantów różnej wielkości do stanika, aby zobaczyć, jak się z nimi czujemy.

Rodzaje nacięć

Możliwe są następujące opcje:

 • nacięcie podskórne wykonane w załamaniu pod piersią,
 • nacięcie w dole pachowym,
 • nacięcie wokół dolnej krawędzi otoczki brodawki piersiowej.

Wybór nacięcia zależy od kilku czynników, w tym od stopnia powiększenia piersi, anatomii pacjentki, rodzaju implantu i preferencji chirurga oraz pacjentki.

Sposoby umieszczania implantów

Istnieją dwa sposoby umieszczania implantów:

 • podmięśniowe - implant umieszczany jest pod mięśniem piersiowym. Wkładając implant pod mięsień uzyskuje się lepszy efekt estetyczny.
 • podskórne - implant umieszczany jest nad mięśniem piersiowym.

Czego można oczekiwać?

Powiększanie piersi jest rodzajem operacji, więc pacjentki powinny dokładnie przemyśleć sprawę zanim zdecydują się na zabieg. Zwykle stosuje się znieczulenie ogólne, a powrót do pełni zdrowia trwa kilka tygodni. Gdy znieczulenie się kończy, pacjentka otrzymuje środki przeciwbólowe w celu złagodzenia bólu. W wyniku operacji pojawia się obrzęk - powinien on ustąpić w ciągu dwóch tygodni. Na początku linie nacięcia będą widoczne, ale z czasem znikną.

Zespół medyczny powinien podać następujące informacje:

 • jak dbać o piersi po zabiegu,
 • jak stosować przepisane leki,
 • kiedy należy pojawić się na wizycie kontrolnej,
 • w jakich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ryzyko i komplikacje

Każda procedura chirurgiczna wiąże się z pewny ryzykiem. Wśród pacjentek poddawanych rekonstrukcji piersi, 46 procent kobiet z implantami silikonowymi i 21 procent kobiet z implantami solnymi przeszło co najmniej jedną dodatkową operację w ciągu 3 lat. 8 procent kobiet z implantami solnymi i 25 procent z implantami silikonowymi miało operację usunięcia implantów. Prawie 50 procent kobiet, które zdecydowały się na powiększenie piersi, doświadcza pewnego rodzaju komplikacji, na przykład bólu, stwardnienia, infekcji lub potrzeby dodatkowej operacji.

Ile kosztuje operacja powiększania biustu?

Zabieg powiększenia piersi kosztuje około 15 tys. złotych przy zastosowaniu implantów okrągłych i około 18 tys., jeżeli stosujemy implanty anatomiczne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.