Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kwas alfa-liponowy - regulacja cukru we krwi

Kwas alfa-liponowy - regulacja cukru we krwi
Kwas alfa-liponowy i jego właściwości znane i wykorzystywane są od dawna. Jest on substancją witaminopodobną, należącą do katecholamin. Z początku myślano, że jest on witaminą. Jednak z czasem okazało się, że może on być syntetyzowany w organizmie człowieka i zwierząt. Postaram się przybliżyć jakie ciekawe właściwości on posiada i kiedy warto go zastosować w postaci suplementu.

Charakterystyka

Kwas alfa-liponowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy kwasów karboksylowych. Jest on ośmiowęglowym, nasyconym kwasem tłuszczowym. W produktach żywnościowych występuje między innymi w:

  • brokułach
  • szpinaku
  • wątróbce
  • drożdżach.

Glutation i chelatacja metali ciężkich

Kwas ten posiada bardzo ciekawą właściwość chelatacji metali. W przypadku metali ciężkich pozwala to na usunięcie dostarczanych metali ciężkich z zewnątrz. Z kolei, jeżeli chodzi o te niezbędne dla naszego organizmu, tworzy z nimi związki pozwalające na lepsze ich wykorzystanie. Proces chelatacji, czyli połączenia aminokwasu z metalem zachodzi dzięki obecności w składzie kwasu alfa-liponowego glutationu i specyficznych enzymów. Usuwanie nadmiaru metali ciężkich z organizmu pozwala uniknąć nam wielu niekorzystnych dolegliwości i chorób związanych z ich kumulowaniem w organach.

Zdolność R-ALA do zwiększonej syntezy glutationu niesie za sobą szereg pozytywnych następstw. Jedną z nich jest wspomaganie organizmu w znacznej regeneracji wątroby. W badaniach na temat działania ochronnego glutationu na wątrobę wykazano, iż daje on możliwość regeneracji tego narządu, nawet w przypadku zatruć grzybami muchomora. Wśród 75 badanych osób, aż 67 wróciło do pełnego zdrowia w funkcjonowaniu wątroby.

Gospodarka insulinowa

R-ALA ma właściwości regulowania gospodarki insulinowej organizmu. Z tego też względu idealnie sprawdza się jako suplement okołotreningowy lub w przypadku osób z insulinoopornością. Zwiększenie wrażliwości na insulinę i pomoc w transporcie cukru do komórek przyczynia się do lepszego wykorzystania cukru i obniżenia jego poziomu we krwi.

W badaniu z 2009 roku przeprowadzonym przez Uniwersytet „Popular Autónoma del Estado de Puebla” i trwającym rok wzięło udział 45 pacjentów chorych na cukrzycę. Każdy z pacjentów miał problemy z objawami bólu, drętwienia i problemami skórnymi. Badania wykazały, iż stosowanie 600 mg kwasu alfa-liponowego w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę wrażliwości insulinowej oraz transport cukru do krwi.

Kwas R-ALA przede wszystkim działa pozytywnie w czasie leczenia neuropatii cukrzycowej, przyczyniając się do zmniejszenia jej skutków w postaci drętwienia, bólu mięśni, problemów skórnych czy mrowienia kończyn.

Procesy starzenia się

Kwas alfa-liponowy jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki w naszym ciele. Dzięki tej właściwości jest w stanie w pewnym stopniu spowolnić procesy starzenia się organizmu. W przeprowadzonych badaniach udowodniono, że R-ALA wspomaga pracę układu nerwowego, spowalniając degradację komórek mózgowych. Co ciekawe, potwierdzono to nawet u chorych na Alzheimera.

Podsumowanie

R-ALA w związku ze swoimi właściwościami jest dodatkiem nie tylko dla osób borykających się z problemami cukrzycowymi, czy wątrobowymi, ale również dla osób aktywnych fizycznie, których celem jest kształtowanie sylwetki. Zastosowanie jego sprawdza się dobrze w okolicy treningu siłowego.