Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Medytacja, jako sposób na redukcję stresu i zwalczanie lęków

Medytacja, jako sposób na redukcję stresu i zwalczanie lęków
Medytacja jest starożytną tradycją, ale praktykowana jest do dziś w niemal wszystkich kulturach na całym świecie. Kojarzy się z osiąganiem spokoju i wewnętrznej harmonii. I choć powiązana jest z wieloma różnymi nurtami religijnymi, to jednak sama medytacja dotyczy bardziej zmiany naszej świadomości, aniżeli samej wiary.

W dzisiejszych czasach popularna jest głównie z powodu chęci uspokojenia myśli, zmniejszenia stresu, który towarzyszy nam każdego dnia. Żyjemy w pędzie, mamy napięte grafiki i mnóstwo innych czynników stresu. Nic dziwnego zatem, że medytacja jest coraz popularniejsza.

Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz mnóstwo technik, ale nie wszystkie są odpowiednie dla każdego. Ważne jest, by znaleźć sposób, który nam odpowiada, czujemy się komfortowo, i który zachęca nas do kontynuowania.

Korzyści zdrowotne wynikające z medytacji

Redukcja stresu i stanów lękowych

Redukcja stresu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie próbują medytować. Zwykle stres psychiczny i fizyczny powoduje podwyższony poziom kortyzolu, hormonu stresu. Uwalniają się wtedy zapalne substancje chemiczne zwane cytokinami, przez co możemy mieć zakłócony sen, tendencje do stanów depresyjnych i lękowych. Niektóre badania wykazały, że medytacja pomaga zmniejszać stan zapalny wywołany stresem, obniżać ciśnienie krwi, a także łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (który także może być powiązany ze stresem).

Medytacja pomaga także zmniejszać objawy lękowe u osób z zaburzeniami lękowymi. Dzięki temu poprawia się samopoczucie, samoocena, a także umiejętność radzenia sobie z trudniejszymi sytuacjami. Medytacja może również pomóc kontrolować lęk związany z pracą. Jedno z badań wykazało, że pracownicy którzy regularnie korzystali z tej techniki przez 8 tygodni, doświadczyli poprawy samopoczucia oraz zmniejszenia stresu i napięcia w pracy.

Wzmocnienie samoświadomości

Niektóre formy medytacji mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć samego siebie. Uczą Cię rozpoznawania u siebie myśli, które mogą prowadzić do pewnych szkodliwych dla Ciebie zachowań. Niektóre są jak punkt zapalny. Przyczyna i skutek. Pojawia się ta konkretna myśl, a skutkiem jest autodestrukcyjne zachowanie. Medytacja uczy Cię, jak w porę wyeliminować takie myślenie lub skierować je w stronę bardziej konstruktywnego.

Wsparcie w walce z nałogami

Medytacja to bardzo ciekawa forma do radzenia sobie ze stresem i lękami. Dodatkowo może ona pomóc w walce z nałogami. Dyscyplina psychiczna, którą możesz rozwinąć poprzez medytację, może pomóc Ci przełamać zależności poprzez zwiększenie samokontroli i świadomości wyzwalaczy zachowań uzależniających. Pozytywne skutki odczują także osoby, które mają problemy ze snem. Dzięki medytacji mogą spać dłużej, lepiej i przede wszystkim mogą zasnąć.

Podsumowanie

Medytacja to coś, co może robić każdy, bez względu na wiek, stan zdrowia i umiejętności. Poprawia zdrowie psychiczne i emocjonalne. Medytować możesz wszędzie, bez posiadania żadnego sprzętu i członkostwa w klubie. Oczywiście możesz się zapisać na kurs medytacji albo na zajęcia jogi połączone z medytowaniem, ale wiedz, że wystarczy Ci  spokojne miejsce, w którym możesz się wyciszyć. I tylko tyle.

Wypróbowanie medytacji to świetny sposób na poprawę jakości życia, nawet jeśli masz na to tylko kilka minut każdego dnia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.