Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Mężczyźni tyją szybciej

Mężczyźni tyją szybciej
Chociaż upowszechniło się takie przekonanie, że mężczyźni „z natury” mają zdecydowanie mniejsze problemy z nadmierną masą ciała, niż „ciągle odchudzające się” panie, to patrząc na współczesne realia okazuje się już ono nieaktualne. Panowie tyją coraz szybciej i coraz bardziej, a co najgorsze ciągle zbyt rzadko podejmują starania by zmniejszyć nadmierną masę ciała.

Smutne statystyki

Badania przeprowadzone na terenie naszego kraju wskazują, że ponad połowa jego mieszkańców ma problem z nadmierną masą ciała. Co ciekawe problem ten w większym stopniu dotyka mężczyzn niż kobiet. Aktualnie około 44% żeńskiej i aż 62% męskiej populacji waży zbyt dużo (osoby w wieku od 20 do 72 lat). Najgorsze okazuje się jednak to, że trend jest wyraźnie rosnący. Od roku 1996 do 2009 częstotliwość występowania nadmiernej masy ciała zwiększyła się: o 75% u kobiet i aż o 110% u mężczyzn. Oznacza to, że mężczyźni tyją szybciej. Patrząc na fizjologiczne uwarunkowania związane z płcią, wydaje się to dość zaskakujące.

Bonus od natury

Teoretycznie to właśnie kobiety zostały pokrzywdzone przez naturę w taki sposób, że z dużą łatwością przybierają na wadze i z niezwykłym trudem pozbywają się nadprogramowych kilogramów. Odpowiedzialne za ten fakt są specyficzne uwarunkowania związane z aktywnością żeńskich hormonów płciowych. W przypadku mężczyzn, sytuacja z pozoru wygląda nieporównywalnie lepiej – obecność testosteronu ułatwia bowiem niewspółmiernie spalanie tłuszczu zapasowego i budowę mięśni, których z resztą panowie na starcie mają więcej, i które – przypomnijmy – stanowią tkankę niezwykle efektywnie spalającą kwasy tłuszczowe.

Męskie zaniedbania

Główny problem polega na tym, że mężczyźni nie przywiązują należytej wagi do tego bu trzymać prawidłową masę i pożądany skład ciała. Oczywiście, niemalże wszyscy panowie chcieliby mieć pięknie wyrzeźbiony „kaloryfer”, ale większość niestety woli dźwigać „bojler” niż zmienić swoje zwyczaje żywieniowe i podjąć walkę z własnym lenistwem. To właśnie te zaniedbania sprawiają, że mężczyźni tyją dziś na potęgę i stają się nie tylko coraz mniej atrakcyjni dla płci przeciwnej, ale również schorowani, zmęczeni i zakompleksieni.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że problem jest palący i wymaga podjęcia odpowiednich środków zaradczych. Nie ma innego sposobu na to by pozbyć się nadmiernej masy ciała jak zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie codziennej aktywności. Pierwszym krokiem jest jednak uświadomienie sobie skali problemu i wzbudzenie w sobie odpowiedniej motywacji do działania. I temu warto poświęcić maksymalnie dużo uwagi, by następnie móc wykorzystać rozpęd i zacząć zmieniać swoje życie od zaraz, bo w przypadku wprowadzania tego typu zmian – (uciekający) czas, zawsze działa na niekorzyść.

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie