Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Od czego zacząć odchudzanie? Prosta zasada na początek

Od czego zacząć odchudzanie? Prosta zasada na początek
Wizja diety i liczenie kalorii przeraża Cię, ale jednocześnie potrzebujesz zmian i chcesz od czegoś zacząć? Czy możliwe jest stosowanie luźnego podejścia do odżywiania i jednoczesnego osiągania zadowalających efektów w odchudzaniu?

Nieustannie słyszymy o różnych rozwiązaniach, które mają pomóc nam schudnąć bez liczenia kalorii. Zawsze idą jednak za tym pewne zasady, których musimy przestrzegać – są mniej lub bardziej wymagające. Przykładowo, stosując dietę ketogeniczną, nie musisz skrupulatnie liczyć kalorii, nie musisz rezygnować z bekonu i masła, ale musisz traktować ryż czy banany, jak ukryte demony. Na dłuższą metę może stać się to męczące. Co gorsza, może prowadzić do wyrzutów sumienia po zjedzeniu banana.

Łatwa zasada na początek

Zachowaj co najmniej 12 godzin przerwy między kolacją a śniadaniem

Nieważne, o której godzinie skończysz jeść w ciągu dnia, nie jedz ponownie, dopóki nie minie 12 godzin. Jeśli więc skończyłeś jeść kolację o godzinie 19:00, nie jedz co najmniej do 7 rano.

Czy to tzw. "przerywany post"?

Po pierwsze, nie używaj słowa post. To nic innego, jak odżywanie oparte na naturalnym rytmie dobowym. Zmiana nazewnictwa i wiedza, w jakim celu ograniczasz czas jedzenia, robi dużą różnicę. Samo słowo „post” może wywoływać negatywne skojarzenia. Post kojarzy nam się z drakońską dietą, wyrzeczeniami, zgrzytaniem zębami z głodu. Zapomnij o tym wszystkim. Chodzi o to, by dać swojemu ciału wystarczająco dużo czasu na regenerację i odpoczynek od ciągłego trawienia. Dopiero około 6 godzin po spożyciu ostatniego posiłku Twoje ciało przechodzi od trawienia do odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, by zachować odpowiednią przerwę pomiędzy kolacją a śniadaniem.

Zasady dodatkowe

  • Unikaj żywności przetworzonej
  • Spróbuj spożywać ostatni posiłek do godziny 19:00
  • Spaceruj około godziny każdego dnia

Jeśli odczuwasz pokusę zjedzenia czegoś niezdrowego, zanim to zjesz, zadaj sobie pytanie:

  • Czy to sprawi, że stracę kontrolę?
  • Czy będę mieć poczucie winy?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi „tak”, odłóż to jedzenie. W danym momencie zjedzenie danego produktu/posiłku nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Czy możesz schudnąć nie licząc niczego?

Stosowanie się do powyższych zasad w większości wypadków naprawdę pomaga! Przede wszystkim strategia ta często pozwala uwolnić się od ciągłego myślenia o jedzeniu. Dobra relacja z jedzeniem jest kluczowym elementem.

Czy stosowanie tych zasad jest trudne?

Jeśli do tej pory zazwyczaj buszowałeś po lodówce wieczorami, pierwszy tydzień czy dwa mogą być trudne i pełne pokus. Ciało jednak szybko przystosowuje się do zmian.

Kiedy będziesz odczuwać ochotę, by coś zjeść, po prostu zadaj sobie pytanie: „Czy to sprawi, że poczuję wstyd lub poczucie winy?”.

Warto dać temu szansę, zacząć od czegoś małego. Przede wszystkim zmiany te pomogę Ci oderwać się od emocjonalnego jedzenia i przywróci do bardziej intuicyjnego sięgania po jedzenie.

Podsumowując

Pamiętaj, że jeśli chcesz schudnąć, musisz zmienić swoje wybory i myśli na temat jedzenia. Nie można tego obejść. Nie możesz magicznie „mieć wszystkiego”. Nic nie dzieje się samo. Jeśli chcesz być zdrowszy, szczupły i mieć lepsze samopoczucie, musisz dać coś od siebie. Proponowane przez nas podejście pomaga czuć się zdrowiej - psychicznie i fizycznie. Pomaga uwolnić się od złej relacji z jedzeniem i nauczyć się podejmować dobre wybory żywieniowe.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.