Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Polska branża fitness a inne kraje Europy. Gdzie potrenujemy?

Polska branża fitness a inne kraje Europy. Gdzie potrenujemy?
Branża fitness znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Od 17 października siłownie, kluby fitness oraz baseny pozostają zamknięte. Co prawda odbyły się rozmowy przedstawicieli branży z rządzącymi, ale wydaje się, że nie ma co liczyć na zmiany w najbliższym czasie.

Do tej pory Polska Federacja Fitness starała się zrobić naprawdę wiele, aby siłownie mogły być ponownie otwarte.  Oprócz protestu w Warszawie, dyskusji z Ministrami, nagłośnieniu sprawy w mediach, dostarczyła m. in. pismo z wnioskiem o zmianę decyzji zawartej w rozporządzeniu, przedstawiając przy tym szeroką argumentację, popartą obszernymi analizami i danymi. Poprzednio pisaliśmy, że niestety wszystko prawdopodobnie na marne… Wobec gwałtownego wzrostu liczby zakażonych, rząd będzie nieugięty.

Polska na tle innych państw

Oczywiście nie tylko Polska mierzy się z drugą falą zachorowań na koronawirusa. W innych krajach europejskich sytuacja jest równie nieciekawa. Mimo to, w większości z nich siłownie pozostają otwarte. Spójrzmy na tabelę, która pojawiła się na fanpejdżu PFF. Oprócz Polski, tylko w Czechach, Francji, Irlandii, Słowacji i Słowenii całkowicie zamknięte są siłownie, baseny i sauny. W Portugalii władze zdecydowały, że zamkną tylko sauny, a w Rumunii zamknięto jedynie baseny.

Tabela otwartych obiektów branży fitness w EuropieŹródło: Facebook.com/polskafederacjafitness

Do tej pory właściciele radzili sobie z nowym rozporządzeniem w ten sposób, że w ich siłowniach organizowane były zawody sportowe bez udziału publiczności, treningi dla osób przygotowujących się do zawodów, czy zajęcia zorganizowane. Niestety, jak informowaliśmy, we wtorek późnym wieczorem rozporządzenie zostało zmienione na niekorzyść przedsiębiorców.

Nieprecyzyjne informacje

Co więcej, informacje na stronie Ministerstwa - Koronawirus: informacje i zalecenia w zakładce “Aktualne zasady i ograniczenia“ są sprzeczne z informacjami w zakładce “Różnice w regionalnych obostrzeniach dla powiatów czerwonych i żółtych (od 17 października 2020 r.)”. W pierwszej nadal możemy przeczytać, że:

“W całym kraju zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które:  

  • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
  • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Obiekty te mogą działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.

Zakaz obejmuje też działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej, mającą na celu poprawę samopoczucia, tj. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu itp.”

W regionalnych obostrzeniach dla wybranych powiatów z kolei czytamy, że:

  • Strefa Czerwona – zakaz działalności 
  • Strefa Żółta – zakaz działalności

Z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz przeznaczenia tych obiektów dla sportu wyczynowego, a także studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04. – podklasa ta obejmuje: działalność usługową łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mającą na celu poprawę samopoczucia). 

Wydaje się, że nieprędko będziemy mogli ćwiczyć w siłowniach, jak dawniej... Według protestujących, w Polsce niestety władze nie chcą wziąć pod uwagę sugestii przedstawicieli branży, którzy proponują wprowadzenie zaostrzonych wytycznych sanitarnych.

Aktualizacja

23 października, 11:30

Przed chwilą ukazały się nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać od soboty 24 października. Tak jak pisaliśmy wcześniej - wprowadzono zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni.

Nowe zasady bezpieczeństwa

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.