Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Powrót do hormonalnej równowagi po stosowaniu nandrolonu może trwać nawet rok

Dekanian nandrolonu jest związkiem zaliczanym do sterydów anabolicznych, cieszącym się ugruntowaną pozycją wśród niedozwolonych środków dopingowych. Specyficzna budowa chemiczna sprawia, że jego stosowanie zazwyczaj nie niesie za sobą istotnie zwiększonego ryzyka wystąpienia negatywnych skutków takich jak trądzik czy wypadanie włosów, a zdaniem praktyków umiejętnie zaplanowany cykl daje dobre jakościowo przyrosty bez niechcianej „retencji wody”, psującej optycznie estetykę sylwetki.

Warto jednak wiedzieć, że ze stosowaniem nandrolonu wiążą się liczne działania niepożądane, z których wybrane mogą być nie tylko wyjątkowo dokuczliwe, ale także – utrzymywać się przez długi czas, doprowadzając nieraz do psychicznego załamania.

Podstawowym problemem wynikającym ze stosowania nandrolonu jest silna blokada osi podwzgórze – przysadka – jądra, co skutkuje drastycznym obniżeniem poziomu testosteronu. Skutki są niestety dość nieprzyjemne, zmniejszeniu ulega bowiem libido, pojawiają się zaburzenia erekcji uniemożliwiające współżycie płciowe, dochodzi także do wyraźnego obniżenia kondycji psychofizycznej, a nieraz – do depresji.

Oczywiście do podobnych skutków doprowadzić może stosowanie innych sterydów anabolicznych, jednak w przypadku stosowania popularnych preparatów zawierających testosteron, nawet bez użycia odpowiednich środków farmakologicznych pomagających w powrocie do równowagi (tzw. „odblok”), zazwyczaj układ hormonalny dość szybko zaczyna działać poprawnie. W przypadku nandrolonu natomiast zaburzenia utrzymują się całymi miesiącami, a organizm wydaje się nie reagować zbytnio na żadne zabiegi mające za zadanie przywrócić produkcję testosteronu.

Opisany powyżej problem wynika z tego, że nandrolon oraz jego metabolity takie jak 19-norandrosteron i 19-noreticholanolone bardzo długo utrzymują się w organizmie. Wg wyników badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet, stosowanie nandrolonu skutkować może obniżeniem produkcji testosteronu oraz  hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH) nawet rok po cyklu.

Doświadczeni zawodnicy przy pomocy zaawansowanej farmakologii w większości przypadków są w stanie doprowadzić układ hormonalny do względne równowagi po zastosowaniu preparatów zawierających nandrolon (choć nie jest to regułą). W przypadku osób niedoświadczonych, młodych, które skuszone wizją szybkich efektów sięgają po sterydy anaboliczne skutki użycia tego środka mogą być opłakane. Warto sobie dobrze zapamiętać, że sterydy anaboliczne to nie są zabawki, a ich stosowanie wiąże się często z wieloma problemami zdrowotnymi, z których znaczna część może okazać się wybitnie dokuczliwa.

Źródła: J Pharmacol Exp Ther. 1997 Apr;281(1):93-102.Pharmacokinetics and pharmacodynamics of nandrolone esters in oil vehicle: effects of ester, injection site and injection volume.Minto CF, Howe C, Wishart S, Conway AJ, Handelsman DJ. J Steroid Biochem Mol Biol. 2011 Nov;127(3-5):295-300. Epub 2011 Aug 22.Long term perturbation of endocrine parameters and cholesterol metabolism after discontinued abuse of anabolic androgenic steroids.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.