Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Problemy z wątrobą – najczęstsze objawy

Problemy z wątrobą – najczęstsze objawy
Problemy z funkcjonowaniem wątroby nie zawsze manifestują się w typowy dla innych narządów sposób. Wielu osobom wydaje się, że ich wątroba funkcjonuje dobrze, ponieważ nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych z jej strony. Tymczasem niehigieniczny tryb życia obejmujący niewłaściwy sposób odżywiania czy też stosowanie niektórych farmaceutyków powoduje, że zaburzenia pracy tego narządu pojawiają się także u młodych, aktywnych fizycznie osób.

Chociaż tak naprawdę jedynym, miarodajnym sposobem pozwalającym sprawdzić stan zdrowia wątroby są odpowiednie badania, to warto zawczasu nauczyć się rozpoznawać i właściwie odczytywać sygnały jakie ten narząd wysyła w sytuacjach, w których jest nadmiernie obciążony pracą. Na wstępie warto sobie uzmysłowić, że wbrew panującym opiniom wątroba nie boli, nie posiada bowiem unerwienia czuciowego, tak więc w przeciwieństwie do narządów takich jak choćby żołądek, wszelkie nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu mają charakter bezbolesny. Wyjątkiem są sytuacje, w który wątroba powiększa się do takich rozmiarów, że uciska na otaczającą ją błonę surowiczą. W takim wypadku jest to oczywiście ostatni dzwonek by zgłosić się do lekarza.

Skoro nie ból, to więc jakie symptomy świadczą o zaburzeniu pracy tego narządu?

Objawem chorej wątroby nierzadko jest ogólne rozbicie i zmęczenie, któremu towarzyszy utrata apetytu oraz dość często – problemy ze snem. Oczywiście są to objawy nieswoiste i mogą mieć zupełnie inną przyczynę, jeśli jednak występują razem w tym samym czasie, warto pomyśleć o wykonaniu badań, zwłaszcza jeśli od pewnego czasu odżywiamy się w sposób niewłaściwy, a już przede wszystkim jeżeli stosujemy czy stosowaliśmy sterydy anaboliczno-androgenne czy inne farmaceutyki.

Do pozostałych, często występujących objawów chorej wątroby zaliczyć można regularnie pojawiające się nudności i wzdęcia, a także dyskomfort w prawym podżebrzu związany z patologicznym powiększeniem się tego narządu. Bezwzględnie natychmiastowej konsultacji medycznej wymaga pojawienie się wymiotów z krwią. Chociaż nie zawsze świadczyć one muszą o chorobie wątroby, to jednak przypadłości, którym towarzyszą zazwyczaj stanowią poważne zagrożenie i nie powinny być nigdy bagatelizowane.

Ewidentnie z dysfunkcją wątroby związane jest zażółcenie skóry i białek oczu. Taki stan świadczyć może o żółtaczce – choroba ta wymaga podjęcia odpowiednich działań, stąd też niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku problemów z wątrobą obserwuje się także nieraz charakterystyczne pajączki naczyniowe, obrzęki wokół kostek i rumień dłoni oraz świąd skóry. W niektórych przypadkach pojawiają się także zaburzenia miesiączkowania, problemy z libido, ginekomastia, a także utrata owłosienia łonowego i pachowego.

Oprócz zwracania uwagi na wymienione powyżej objawy, wątrobę warto od czasu do czasu przebadać, by sprawdzić czy funkcjonuje jak należy. W razie drobnych nieprawidłowości wystarcza zazwyczaj zmiana trybu życia (przede wszystkim diety) oraz wprowadzenie suplementów diety zawierających ostropest plamisty, wyciąg z karczocha, fosfolipidy sojowe, argininę czy asparaginian l-otnityny.

W artykule mówimy o: Zdrowie