Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Prostata - nie lekceważ tych objawów

Prostata - nie lekceważ tych objawów
Rak prostaty jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. W większości przypadków nowotwór ten rozwija się u mężczyzn powyżej 60 roku życia. Prawdopodobieństwo, że powstanie u osoby poniżej 50 r.ż. jest niewielkie.

Nikt nie zna dokładnej przyczyny raka prostaty. Uznaje się, że istotna jest kwestia tego, czy nowotwór występował w rodzinie. Często kojarzy się go jednak z dietą obfitującą w mięso. Rak prostaty rozwija się w gruczole krokowym, znajdującym się pod pęcherzem i wokół górnej części części cewki moczowej transportującej mocz z pęcherza. Zadaniem gruczołu krokowego jest wytwarzanie nasienia – jest częścią męskiego układu rozrodczego. Rak prostaty powiększa ją wpływając na oddawanie moczu.

Objawy obejmują:

 • Problemy z  oddawaniem moczu
 • Krew w spermie lub moczu
 • Zaburzenia erekcji
 • Ból w okolicy miednicy
 • Słabość w kończynach dolnych
 • Utrata masy ciała
 • Zmęczenie
 • Nudności.

Rak prostaty rośnie powoli i często pozostaje niewykryty dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium lub nie rozprzestrzeni się na inne części ciała.

Gdy rak prostaty znajduje się we wczesnym stadium leczenie zwykle przebiega pomyślnie. Jedną z metod leczenia jest chirurgiczne usunięcie prostaty. Istnieją również inne metody niszczenia komórek rakowych. Leczenie choroby może wymagać terapii radiacyjnej, chemioterapii i terapii hormonalnej.

Nowotwór gruczołu krokowego, który rozprzestrzenił się na inne części ciała takie, jak: płuca, węzły chłonne lub kości jest nieuleczalny choć może być kontrolowany przez wiele lat. Większość mężczyzn w tym stanie żyje około pięciu lat lub dłużej. Ponieważ rak prostaty rozwija się znacznie wolniej niż inne nowotwory większość mężczyzn z rakiem prostaty umiera z innych przyczyn. Wielu mężczyzn umiera nawet nie wiedząc, że chorują, ponieważ nie doświadczali żadnych poważnych objawów.

Rak prostaty powiązany jest z dietą stosowaną przez mężczyzn. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy jedzą czerwone mięso i tłuszcz są bardziej zagrożeni. Długie smażenie mięsa na nieodpowiednich tłuszczach w wysokich temperaturach może również powodować powstawanie rakotwórczych substancji, które mogą wpływać na prostatę.

W krajach, w których spożywanie mięsa i produktów mlecznych jest częstsze odnotowuje się więcej przypadków zachorowań na raka prostaty. Analogicznie odwrotnie jest tam, gdzie obserwuje się diety bardziej oparte na roślinach – Azji, Afryce, Ameryce Południowej.

Niektóre rośliny i pokarmy mogą blokować działanie substancji rakotwórczych w ciele. Badania wykazały, że następujące warzywa mogą być skuteczne w zapobieganiu raka prostaty:

 • brokuły
 • kalafior
 • kapusta
 • brukselka
 • jarmuż

Te warzywa wraz z owocami i i produktami pełnoziarnistymi są pełne błonnika, który jest niezbędny dla zdrowej diety, gdyż jest pomocny w trawieniu. Zdrowe odżywianie oraz badania kontrolne są jak na razie jedynymi metodami zapobiegania nowotworowi gruczołu krokowego.

 

Źródła: http://healthylivingmagazin.com/prevent-prostate-cancer-with-a-healthy-diet/3/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.