Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Prostata - nie lekceważ tych objawów

Prostata - nie lekceważ tych objawów
Rak prostaty jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. W większości przypadków nowotwór ten rozwija się u mężczyzn powyżej 60 roku życia. Prawdopodobieństwo, że powstanie u osoby poniżej 50 r.ż. jest niewielkie.

Nikt nie zna dokładnej przyczyny raka prostaty. Uznaje się, że istotna jest kwestia tego, czy nowotwór występował w rodzinie. Często kojarzy się go jednak z dietą obfitującą w mięso. Rak prostaty rozwija się w gruczole krokowym, znajdującym się pod pęcherzem i wokół górnej części części cewki moczowej transportującej mocz z pęcherza. Zadaniem gruczołu krokowego jest wytwarzanie nasienia – jest częścią męskiego układu rozrodczego. Rak prostaty powiększa ją wpływając na oddawanie moczu.

Objawy obejmują:

 • Problemy z  oddawaniem moczu
 • Krew w spermie lub moczu
 • Zaburzenia erekcji
 • Ból w okolicy miednicy
 • Słabość w kończynach dolnych
 • Utrata masy ciała
 • Zmęczenie
 • Nudności.

Rak prostaty rośnie powoli i często pozostaje niewykryty dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium lub nie rozprzestrzeni się na inne części ciała.

Gdy rak prostaty znajduje się we wczesnym stadium leczenie zwykle przebiega pomyślnie. Jedną z metod leczenia jest chirurgiczne usunięcie prostaty. Istnieją również inne metody niszczenia komórek rakowych. Leczenie choroby może wymagać terapii radiacyjnej, chemioterapii i terapii hormonalnej.

Nowotwór gruczołu krokowego, który rozprzestrzenił się na inne części ciała takie, jak: płuca, węzły chłonne lub kości jest nieuleczalny choć może być kontrolowany przez wiele lat. Większość mężczyzn w tym stanie żyje około pięciu lat lub dłużej. Ponieważ rak prostaty rozwija się znacznie wolniej niż inne nowotwory większość mężczyzn z rakiem prostaty umiera z innych przyczyn. Wielu mężczyzn umiera nawet nie wiedząc, że chorują, ponieważ nie doświadczali żadnych poważnych objawów.

Rak prostaty powiązany jest z dietą stosowaną przez mężczyzn. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy jedzą czerwone mięso i tłuszcz są bardziej zagrożeni. Długie smażenie mięsa na nieodpowiednich tłuszczach w wysokich temperaturach może również powodować powstawanie rakotwórczych substancji, które mogą wpływać na prostatę.

W krajach, w których spożywanie mięsa i produktów mlecznych jest częstsze odnotowuje się więcej przypadków zachorowań na raka prostaty. Analogicznie odwrotnie jest tam, gdzie obserwuje się diety bardziej oparte na roślinach – Azji, Afryce, Ameryce Południowej.

Niektóre rośliny i pokarmy mogą blokować działanie substancji rakotwórczych w ciele. Badania wykazały, że następujące warzywa mogą być skuteczne w zapobieganiu raka prostaty:

 • brokuły
 • kalafior
 • kapusta
 • brukselka
 • jarmuż

Te warzywa wraz z owocami i i produktami pełnoziarnistymi są pełne błonnika, który jest niezbędny dla zdrowej diety, gdyż jest pomocny w trawieniu. Zdrowe odżywianie oraz badania kontrolne są jak na razie jedynymi metodami zapobiegania nowotworowi gruczołu krokowego.

 

Źródła: http://healthylivingmagazin.com/prevent-prostate-cancer-with-a-healthy-diet/3/

W artykule mówimy o: Zdrowie