Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Substancja zawarta w herbacie zmniejsza napięcie psychiczne

O prozdrowotnych właściwościach substancji zawartych w naparach z liści drzewa herbacianego mówi i pisze się wiele. Zazwyczaj jednak podkreślane są właściwości antyoksydacyjne katechin i teaflawin oraz ich działanie odchudzające, rzadko kiedy wspomina się natomiast o wpływie na napięcie psychiczne. Tymczasem okazuje się, że regularna acz umiarkowana konsumpcja herbaty może pomagać w redukcji negatywnych skutków stresu.

Herbata niejedno ma imię

Pojęcie „herbata” bywa definiowane różnie. Dla jednych osób to po prostu napar z fermentowanych liści krzewu herbacianego, dla innych – będzie to również napar ziołowy (z rumianku czy mięty). W rzeczywistości termin „herbata” powinien odnosić się do napojów przygotowanych z liści drzewa herbacianego (Camelia sinensis). Możemy wiec mówić o herbacie zielonej, czarnej, a także białej i ewentualnie czerwonej. Wszystkie wspomniane napary mają delikatnie antystresowe właściwości gdyż wszystkie zawierają substancje o unikalnym wpływie na organizm.

L-teanina znosi napięcie psychiczne

L-teanina jest aminokwasem, którego podaż z dietą nie ma żadnego znaczenia dla mięśni, gdyż nie buduje białek ustrojowych. Okazuje się jednak, że związek ten może pełnić w naszym organizmie dość istotną rolę wpływając na pracę  układu nerwowego. Badania naukowe wykazują, że l-teanina z łatwością przekracza barierę krew-mózg, wpływa modulująco na poziom neuroprzekaźników tłumiąc nadmierne wzbudzenie neuronów zainicjowane stresem. Zmniejsza także częstość akcji serca, będąca skutkiem sytuacji, którym towarzyszy napięcie psychiczne (i zwane jest palpitacją). Jest to wskazanie wyraźne do sięgania po napary herbaciane, gdyż te są obfitym źródłem l-teaniny.  

L-teanina zmniejsza negatywny wpływ kofeiny na organizm

Kofeina jest składnikiem kawy, energetycznych napojów, rozmaitych suplementów jak i również – herbat (czarnej, zielonej, białej, czerwonej). Alkaloid ten ma właściwości pobudzające i znoszące zmęczenie, ale przyjmowany w zbyt dużych dawkach może nasilać negatywne skutki stresu. Okazuje się, że l-teanina modyfikuje także działanie kofeiny, którą często wspomagają się osoby prowadzące intensywny i stresogenny tryb życia. Wspomniany aminokwas jednocześnie nie umniejsza pobudzających walorów wspomnianego alkaloidu.

Podsumowanie

Herbata może stanowić znakomity wybór w przypadku osób obciążonych dużym stresem. Obecna w niej l-teanina zmniejsza napięcie psychiczne i sprawia, że przyjmowane stymulanty nie wywołują charakterystycznego rozdrażnienia. Warto wiedzieć, że najbogatsza w l-teaninę jest herbata zielona.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.