Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementy diety dla kobiet w ciąży - jakie wybierać?

Suplementy diety dla kobiet w ciąży - jakie wybierać?
Kobieta w ciąży powinna zwrócić szczególną uwagę na swój jadłospis oraz ilość spożywanego pokarmu. Płód rozwijający się w ciele matki wymaga dostarczenia odpowiednich składników o wysokiej jakości. Dodatkowo potrzebuje odpowiednich witamin i minerałów, są one potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Preparaty witaminowe są bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie diety o niezbędne składniki, których nie jesteśmy w stanie w całości dostarczyć z pożywienia.

Co warto suplementować w ciąży?

Wiele kobiet sięgając po suplementację, stosuje różnego rodzaju preparaty w nieodpowiednich dawkach pod swój organizm. Przyszła matka pragnie, aby jej dziecko rozwijało się prawidłowo, chce dostarczyć najwięcej potrzebnych witamin i minerałów. Problem polega na tym, że wiele Pań nie do końca wie co i w jakich ilościach powinna spożywać. Zalecane suplementy należy przedstawić swojemu lekarzowi prowadzącemu, który określi odpowiednie dawki pod nasz organizm.

Kwas foliowy - Kobiety planujące dziecko jak i kobiety ciężarne powinny przyjmować profilaktyczną dawkę kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Jest ona szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, a nasz organizm nie potrafi jej samodzielnie wytwarzać. Dlatego też warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę oraz dodatkową suplementację. Witamina D9 Zapobiega anemii oraz wadom wrodzonym układu nerwowego dziecka.

Najważniejszy czas na suplementację kwasem foliowym to okres przed ciążą oraz pierwszy trymestr ciąży. Dzienna dawka to 0,4 mg - 1 mg. Należy jednak wcześniej ustalić odpowiednią dawkę z lekarzem.

Kwas DHA - jest niezwykle ważnym suplementem w trakcie ciąży dla przyszłej mamy oraz dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Odpowiada za prawidłowe zdrowie oraz samopoczucie matki w trakcie ciąży i od razu po porodzie. Zapobiega występowaniu depresji poporodowej.

Dba o prawidłowy rozwój płodu. Poprawia parametry po urodzeniu maleństwa (masa oraz długość ciała).

Sprawia, że noworodek będzie bardziej odporny na alergie.

Dawka dzienna to od 500 - 1000 mg dziennie. W zależności od zbilansowanej diety. Suplementację kwasem DHA należy rozpocząć już w pierwszych miesiącach ciąży.

Jod - podczas ciąży jest nie tylko ważny dla samopoczucia przyszłej mamy, ale również dla prawidłowego rozwoju przyszłego niemowlęcia. Odpowiednia suplementacja jodem zapobiega ciągłemu zmęczeniu u kobiet ciężarnych. Niedobór na ten składnik może wywołać w przyszłości kłopoty z tarczycą u dzieci. Zapotrzebowanie na hod zależne jest od wielu czynników oraz płci. Dawka dzienna dla kobiet w ciąży mieści się od 200-250µg. Taka ilość odpowiada za prawidłowy rozwój dziecka oraz przebieg całej ciąży.

Wapń - Zapobiega osteoporozie oraz zapewnia prawidłowy rozwój kości i zębów u dziecka. Ponadto ten składnik bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy, krążeniowy oraz rozwój mięśni. Najlepsze źródła wapnia znajdziemy w pożywieniu. Produkty takie jak mleko, sery, jogurty kefiry mają największą ilość wapnia. Jest on nam potrzebny do utrzymania zdrowych kości.

Witamina D3 - Żyjemy w klimacie w którym odpowiednią ilość witaminy D3 ze słońca możemy dostarczyć tylko latem. Warto więc zadbać o odpowiednią suplementację.

W produktach żywnościowych znajdziemy znikome ilości tej witaminy. Jest ona niezwykle potrzebna w codziennym funkcjonowaniu i w czasie ciąży. Odpowiednia ilość witaminy D3 zapobiega niskiej masie urodzeniowej dziecka. Pomocna jest również we wchłanianiu wapnia, który jest nam szczególnie potrzebny w tym okresie. Zmniejsza ryzyko cukrzycy oraz zmniejsza infekcje bakteryjną pochwy.

Żelazo - W okresie ciąży zapotrzebowanie na żelazo zdecydowanie wzrasta. Jego niedobór jest przyczyną anemii u kobiet oraz może powodować wady rozwojowe płodu. Żelazo decyduje o objętości krwi w organizmie matki oraz dziecka. Niedobór żelaza prowadzi do niedotlenienia płodu, co skutkuje w późniejszym okresie nieprawidłowy rozwój umysłowy dziecka.

Dobrze wchłanialne żelazo możemy uzyskać z takich pokarmów jak: mięso, ryby, żółtka jaj. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości z pożywienia, warto zadbać o suplementację, a odpowiednie dawki preparatu ustala lekarz prowadzący.

Zanim rozpoczniemy suplementację, warto sprawdzić poziom składników odżywczych w naszym organizmie poprzez badania krwi, tak aby upewnić się czy występują w nim jakieś braki. Następnie warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie dawki pod nasz organizm. Ślepe przyjmowanie wszystkich witamin, które (wydaje nam się) są nam potrzebne, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w późniejszym okresie ciąży może to przynieść negatywne skutki.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.