Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Utrata wzrostu wraz z wiekiem - Czy można temu zapobiec?

Utrata wzrostu wraz z wiekiem - Czy można temu zapobiec?
Być może dziś masz 180 cm wzrostu, ale to wcale nie znaczy, że tyle samo będziesz mieć za 20 lat. Z wiekiem nasz wzrost zaczyna się stopniowo zmniejszać. Proces ten zaczyna się od mniej więcej 30. roku życia, a jego tempo różni się w zależności od stylu życia i nawyków.

Taka średnia utrata wzrostu po 40. roku życia wynosi ok 1 cm na dekadę. Niby niedużo, ale kiedy osiągniemy zacny wiek, może się okazać, że całkiem sporo z tego wzrostu straciliśmy. Czy jest to powód do niepokoju? Teoretycznie nie, skoro jest to naturalna kolej rzeczy, ale z pewnością osobom z natury niskim, będzie zwyczajnie jeszcze trudniej, niż obecnie. 

Pojawia się pytanie – czy skoro zmniejszanie się naszego wzrostu w dużej mierze zależy od naszych nawyków, to czy możemy mieć jakiś wpływ na ten proces?

Pewna utrata wzrostu wraz z wiekiem jest nieunikniona, ale tempo spadków jest różne i zależy od nawyków, m.in. od odżywiania i aktywności fizycznej. Wzrost tracimy m.in. przez zmniejszanie się przestrzeni między kręgami albo ścieśnianie się dysków międzykręgowych.

Mają one za zadanie stabilizować kręgosłup, ale z wiekiem tkanka ta traci wodę i się kurczy. Czy da się coś z tym zrobić? Okazuje się, że trening siłowy i w ogóle różne ćwiczenia wzmacniające, pomagają utrzymać kręgosłup w lepszej formie. Aktywność zmniejsza także ryzyko osteoporozy, która jest jedną z poważniejszych przyczyn utraty wzrostu.

Warto zatem regularnie ćwiczyć, aby przeciwdziałać skutkom starzenia się, którym jest m.in. niższy wzrost. Możesz także kontrolować swój wzrost i jeśli po 30. roku życia zauważysz, że ubywa cię centymetrów to może to być oznaka osteoporozy. Wówczas warto wybrać się do lekarza.

Odżywianie to także ważna sprawa

Odżywianie to bardzo ważna kwestia dla naszego zdrowia. Okazuje się, że dla wzrostu również. Istotne jest, aby każdego dnia dostarczać sobie odpowiednią dawkę witaminy D i wapnia. Wszystko dla zdrowia kości. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz odpowiedni poziom witaminy D we krwi, to wiedz, że bardzo dużo osób ma niedobory. Możesz wykonać badania krwi i dobrać odpowiednią suplementację, ale możesz też zacząć częściej wychodzić na słońce (jeśli oczywiście masz taką możliwość).

Nie będzie dla Ciebie chyba zdziwieniem, że na zdrowie, w tym także utratę wzrostu, będą wpływać używki. Palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, a także przyjmowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów, również może powodować utratę wzrostu.

Podsumowanie

Wraz z wiekiem tracimy wzrost. To naturalny proces. Możesz jednak ograniczyć ten proces poprzez odpowiednią higienę życia. Trening siłowy, w którym ćwiczenia ukierunkowane są na wzmacnianie mięśni brzucha oraz pleców, będzie doskonałym wyborem.

Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu, aby Twoje komórki dostawały wszystko, co im potrzebne do rozwoju. Odpowiednia ilość wapnia i witaminy D w diecie pomoże utrzymać mocne kości, także kręgosłup, jednocześnie opóźnić utratę wzrostu. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.