Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

W jaki sposób marihuana zaburza pamięć?

W jaki sposób marihuana zaburza pamięć?
O tym, że palenie marihuany negatywnie wpływa na pamięć, mówi się wiele od dawna. Niestety, mechanizm, za pośrednictwem którego substancje aktywne zawarte w konopiach miałyby wykazywać takie działanie, pozostawał niejasny. Ową zagadkę udało się najprawdopodobniej rozwikłać dzięki najnowszym wynikom badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespól naukowców.

Marihuana a problemy z pamięcią

Jednym z najczęściej rejestrowanych objawów ubocznych wynikających ze stosowania konopi indyjskich są problemy z pamięcią. Doświadczają ich zarówno osoby palące tzw. „trawkę” w celach rekreacyjnych, jak i pacjenci otrzymujący marihuanę w ramach farmakoterapii. Dzięki niedawno opublikowanym w periodyku „Cell” wynikom badań udało się odkryć interesujący mechanizm, za pośrednictwem którego kannabinoidy obecne w konopiach wpływają na pamięć logiczną.

Co odkryli naukowcy?

W naszych mózgach, podobnie jak w mózgach innych ssaków występują specjalne receptory CB1R czułe na działanie kannabinoidów. Zlokalizowane są one w komórkach tworzących nasz układ nerwowy takich jak astrocyty i neurony. Podczas eksperymentów prowadzonych na myszach zaobserwowano, że zwierzęta pozbawione receptorów CB1R w astrocytach po ekspozycji na działanie THC nie doświadczają zaburzeń pamięci przestrzennej. Inaczej sytuacja wyglądała, kiedy receptory CB1R usunięto jednie z neuronów – wtedy podawaniu THC towarzyszyły zaburzenia pamięci. Okazuje się więc, że tetrahydrokannabinol (THC), wykazuje zdolność do zaburzania działania astrocytów.

Co to oznacza?

Chociaż odkrycie to na pierwszy rzuty oka wydaje się być mało znaczące (szczególnie dla osób, które nie miały i nie mają zamiaru mieć żadnych kontaktów z marihuaną), okazuje się jednak, że jego konsekwencje mogą być dość istotne:

  • po pierwsze – jeśli okaże się że receptory kannabinoidowe w astrocytach i neuronach różnią się, będzie można potencjalnie odnaleźć sposób na aktywację tylko tych drugich, co pozwoli zniwelować niekorzystny wpływ marihuany na pamięć (ma to szczególne znaczenie dla osób stosujących ją w celach leczniczych).
  • po drugie – wiele wskazuje na to, że rola astrocytów w układzie nerwowym była do tej pory niedoceniana, wyniki wyżej przytoczonego badania wskazują, że aktywność tych komórek związana jest z procesem zapamiętywania i odtwarzania danych (o czym do niedawna niewiele się mówiło).
  • po trzecie – zdaniem niektórych specjalistów dokładne zbadanie roli receptorów CB1R może być pomocne w profilaktyce i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.