Charakterystyka
Żywica drzewa guggulu jest jednym z niewielu wartych uwagi substancji pochodzenia naturalnego o niezwykłych właściwościach zmniejszających stany zapalne. Guggulu, znana pod nazwami: guggul, deva-dhupa, guggulipid czy commiphora mukul, jest jednym z bardziej znanych ziół medycyny Ajurwedyjskiej, od tysięcy lat znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Już sama nazwa guggul oznacza "ten, który chroni przed chorobami". Guggul pochodzi z południowych rejonów górskich Himalajów. Jest to roślina krzewiasta, porośnięta cierniami. To właśnie z niej pozyskuje się żywicę o cennych właściwościach.
Skład i właściwości żywicy guggul
Wśród cennych substancji obecnych w składzie guggul wyróżniamy takie związki, jak:
- lignany (guggulligan typu 1 i 2),
- sterole (guggulosteron, guggulosterol, β-sitosterol),
- terpeny (cembrene, mukulol),
- olejki eteryczne (mircen, eugenol).
Wśród licznych właściwości żywicy guggul na szczególną uwagę zasługuje zmniejszanie stanów zapalnych organizmu. Ma to istotne znaczenie między innymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (rzs), reakcji układu immunologicznego na alergeny czy zwykłej regeneracji mięśni i układu kostnego po ciężkim wysiłku.
W badaniu z 1994 roku, przeprowadzonym przez Departament of Dermatology w Indiach, testowi poddano 20 osób z problemami skórnymi. Część z nich otrzymywała antybiotyk – tetracyklinę, w ilości 500 mg. Z kolei druga grupa gugulipid, odpowiadający 25 mg guggulsteronu. Obie grupy otrzymywały lek i suplement dwa razy na dobę, przez okres 3 miesięcy. Tetracyklina dała efekt obniżenia stanów zapalnych o 65,2%. Z kolei stosowanie żywicy guggul o 68%. Po kolejnych 3 miesiącach zaobserwowano nawrót reakcji alergicznej na skórze w przypadku 4 osób stosujących tetracyklinę i 2 guggulsterony. Ciekawostką było to, że osoby o tłustej skórze lepiej reagowały na stosowanie guggul.
Jak wykazały licznie przeprowadzane badania, guggul sprawdza się bardzo dobrze w leczeniu zaburzeń profilu lipidowego. W testach opublikowanych w Journal of American Medical Association zaobserwowano obniżenie poziomu cholesterolu o 80% u stosujących suplementację. Ich wyniki zmniejszyły się o 24%. Stężenie trójglicerydów spadło o 23%.
W innym badaniu, przeprowadzonym na 233 osobach z hipercholesterolemią zaobserwowano, że guggullipid daje lepsze efekty lecznicze zaburzeń profilu lipidowego niż popularny lek – Clofibrate. Dodatkowo stosowanie guggul dało również efekt podwyższenia poziomu lipoprotein HDL, przy jednoczesnym braku efektów ubocznych stosowania leku.
Guggul często dodawane jest do popularnych spalaczy tkanki tłuszczowej. Wynika to z właściwości gugglesterolu do stymulacji pracy tarczycy. Podkręcenie metabolizmu skutkuje lepszymi efektami redukcji tkanki tłuszczowej, co zaobserwowali w swoich badaniach S.Cabot i M.Jasińska, określając polepszenie przekształcania T4 do T3 w pracy tarczycy.
Do podobnych wniosków doszli indyjscy naukowcy z Department of Kayachikitsa, obserwując znaczny silne działanie stymulujące tarczycę u szczurów po podaniu im wyizolowanego ketosteroidu Z-gugglesteronu.
Podsumowanie
Obecne w żywicy guggul związki, szczególnie sterole, mają bardzo wartościowe właściwości zmniejszające stany zapalne. Daje to możliwości walki z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Z kolei właściwości wpływające na podkręcenie pracy tarczycy mogą pomóc w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej.