Problemy z wątrobą – najczęstsze objawy

Problemy z funkcjonowaniem wątroby nie zawsze manifestują się w typowy dla innych narządów sposób. Wielu osobom wydaje się, że ich wątroba funkcjonuje dobrze, ponieważ nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych z jej strony. Tymczasem niehigieniczny tryb życia obejmujący niewłaściwy sposób odżywiania czy też stosowanie niektórych farmaceutyków powoduje, że zaburzenia pracy tego narządu pojawiają się także u młodych, aktywnych fizycznie osób.

Przeczytaj koniecznie:

Zioła na wątrobę-wspomaganie

Chociaż tak naprawdę jedynym, miarodajnym sposobem pozwalającym sprawdzić stan zdrowia wątroby są odpowiednie badania, to warto zawczasu nauczyć się rozpoznawać i właściwie odczytywać sygnały jakie ten narząd wysyła w sytuacjach, w których jest nadmiernie obciążony pracą. Na wstępie warto sobie uzmysłowić, że wbrew panującym opiniom wątroba nie boli, nie posiada bowiem unerwienia czuciowego, tak więc w przeciwieństwie do narządów takich jak choćby żołądek, wszelkie nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu mają charakter bezbolesny. Wyjątkiem są sytuacje, w który wątroba powiększa się do takich rozmiarów, że uciska na otaczającą ją błonę surowiczą. W takim wypadku jest to oczywiście ostatni dzwonek by zgłosić się do lekarza.

Skoro nie ból, to więc jakie symptomy świadczą o zaburzeniu pracy tego narządu?

Objawem chorej wątroby nierzadko jest ogólne rozbicie i zmęczenie, któremu towarzyszy utrata apetytu oraz dość często – problemy ze snem. Oczywiście są to objawy nieswoiste i mogą mieć zupełnie inną przyczynę, jeśli jednak występują razem w tym samym czasie, warto pomyśleć o wykonaniu badań, zwłaszcza jeśli od pewnego czasu odżywiamy się w sposób niewłaściwy, a już przede wszystkim jeżeli stosujemy czy stosowaliśmy sterydy anaboliczno-androgenne czy inne farmaceutyki.

Do pozostałych, często występujących objawów chorej wątroby zaliczyć można regularnie pojawiające się nudności i wzdęcia, a także dyskomfort w prawym podżebrzu związany z patologicznym powiększeniem się tego narządu. Bezwzględnie natychmiastowej konsultacji medycznej wymaga pojawienie się wymiotów z krwią. Chociaż nie zawsze świadczyć one muszą o chorobie wątroby, to jednak przypadłości, którym towarzyszą zazwyczaj stanowią poważne zagrożenie i nie powinny być nigdy bagatelizowane.

Ewidentnie z dysfunkcją wątroby związane jest zażółcenie skóry i białek oczu. Taki stan świadczyć może o żółtaczce – choroba ta wymaga podjęcia odpowiednich działań, stąd też niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku problemów z wątrobą obserwuje się także nieraz charakterystyczne pajączki naczyniowe, obrzęki wokół kostek i rumień dłoni oraz świąd skóry. W niektórych przypadkach pojawiają się także zaburzenia miesiączkowania, problemy z libido, ginekomastia, a także utrata owłosienia łonowego i pachowego.

Oprócz zwracania uwagi na wymienione powyżej objawy, wątrobę warto od czasu do czasu przebadać, by sprawdzić czy funkcjonuje jak należy. W razie drobnych nieprawidłowości wystarcza zazwyczaj zmiana trybu życia (przede wszystkim diety) oraz wprowadzenie suplementów diety zawierających ostropest plamisty, wyciąg z karczocha, fosfolipidy sojowe, argininę czy asparaginian l-otnityny.