Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Fenomen diety DASH

Dieta DASH to nie jest kolejny wymysł nawiedzonego czarnoksiężnika mający spowodować utratę dziesięciu kilogramów w tydzień. Dieta DASH to przemyślana koncepcja żywieniowa stworzona w celu zapobieganiu nadciśnieniu, która okazała się mieć wyjątkowo uniwersalne zastosowania. Lekarze i dietetycy często inspirują się założeniami tego modelu żywieniowego w formułowaniu zaleceń w przypadku osób z cukrzycą, chorobami serca, otyłością. Na czym polega fenomen tej diety i kto może z niej skorzystać?

Zbilansowana dieta niskosodowa

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) w swoich założeniach przeciwdziałać ma rozwojowi nadciśnienia i wspomagać ogólnie pojęte zdrowie człowieka. Jest to dieta zbilansowana, nastawiona na obniżenie spożycia sodu oraz zapewnienie odpowiedniej dawki białka, węglowodanów, tłuszczów (w tym kwasów polienowych), a także witamin i składników mineralnych (ze szczególnym uwzględnieniem wapnia, potasu i magnezu) oraz błonnika. Rekomendowana dzienna podaż sodu w tej diecie wynosi 2300mg, a restrykcja wersja zmodyfikowana zakłada limit w wysokości 1500mg na dobę. Skuteczność diety DASH w redukowaniu ciśnienia tętniczego krwi potwierdzono w badaniach naukowych.

Założenia diety

Dieta DASH w swoich założeniach nawiązuje do diety śródziemnomorskiej. Jej podstawą są owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby morskie, a także pewne ilości chudego mięsa i nabiału oraz olejów roślinnych i umiarkowane dawki tłuszczów takich jak oliwa z oliwek oraz… wina. Dieta DASH opiera się na określonej liczbie porcji poszczególnych grup pokarmów, przy czym całkowita liczba tych porcji uzależniona jest od zapotrzebowania energetycznego. Bezwzględnemu ograniczeniu ulega spożycie tłuszczów trans, słodyczy i innych źródeł rafinowanych cukrów oraz produktów zawierających znaczne ilości soli kuchennej takich jak dania typu fast-food. Specjaliści zwracają uwagę także na konieczność ograniczenia spożycia tłuszczów nasyconych do 10% dziennej podaży energii.

Kto może stosować?

Dieta DASH ma dość uniwersalne zastosowanie i mogą ją stosować zarówno osoby aktywne fizycznie jak i prowadzące siedzący tryb życia. Warto jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na sód i zbyt daleko posunięta restrykcja w jego spożyciu może przynieść sportowcom więcej szkód niż pożytku. Z założeń DASH nie skorzystają także entuzjaści diet niskowęglowodanowych, gdyż ten model żywieniowy zawiera wysoki udział węglowodanów (nieoczyszczone produkty zbożowe, owoce). W przypadku osób odchudzających się, preferujących produkty węglowodanowe, trenujących rekreacyjnie i zarazem mających problem z nadciśnieniem ten sposób odżywiania może okazać się trafny. Zaletą tej diety jest także prostota.

Czy ta dieta odchudza?

Dieta DASH nie jest dietą odchudzającą, ale w niektórych wypadkach wprowadzenie jej założeń w życie może okazać się pomocne w obniżaniu nadmiernej masy ciała. Dieta ta bazuje na nisko przetworzonej żywności, eliminuje produkty w sposób wybitny sprzyjające tyciu i utrudniające odchudzanie, korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i insulinowo-glukozową, więc efektem jej zastosowania może być utrata tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie nadmiernej masy ciała jest jednak raczej bonusem niż bezpośrednim celem tego modelu żywieniowego.

Podsumowanie

Dieta DASH stanowi interesujące rozwiązanie dla osób borykających się z podwyższonym ciśnieniem lub zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Dodatkowo realizacja planu DASH korzystnie wpłynąć na profil lipidowy krwi oraz poprawić tolerancję glukozy. Osoby intensywnie trenujące zainteresowane tą dietą powinny pamiętać o tym, iż ograniczenie podaży sodu przy dużych obciążeniach fizycznych nie jest rozwiązaniem pożądanym i może wiązać się z szeregiem niepożądanych następstw. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.