Dbamy o Wasze zdrowie - na czas zamknięcia siłowni wszystkie plany -30%! Szczególnie teraz ważne jest, by wzmacniać swój organizm! Trzymaj dietę i ćwicz w domu z naszymi planami. Skorzystaj z oferty

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Fenomen migdałów - znikające kalorie!

Fenomen migdałów - znikające kalorie!
Migdały bez wątpienia należą do pokarmów o wysokiej wartości energetycznej, co związane jest z dużą zawartością tłuszczu. Możemy oczywiście dywagować na temat tego jak to obecne w nich kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na ludzki organizm, ale nie zmieni to faktu, iż 100g migdałów to – zgodnie z danymi z tabel ponad 570 kcal, czyli sporo. Mimo to jednak, badania naukowe wskazują, że włączenie migdałów do diety odchudzającej przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Co ciekawe efekt ten jest zauważalny pomimo utrzymania dziennej podaży energii na tym samym poziomie. Jak to możliwe?

„Cudowne właściwości migdałów”

Naukowcy od dawna zastanawiali się jak to się dzieje, że migdały posiadają właściwości stymulujące utratę masy ciała. Sugerowano m.in. obecność w nich związków nasilających wydatkowanie energii i wskazywano na właściwości sycące. Okazuje się jednak, że „cudowna moc migdałów” związana jest z tym, że ich realna wartość energetyczna jest niższa niż sugerują etykiety czy tabele wartości odżywczych. Mówiąc wprost: organizm nie jest w stanie efektywnie pozyskać wszystkich kilokalorii w nich zawartych. Tak przynajmniej wskazują przeprowadzone przez specjalistów z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa badania.

Równoważnik Atwatera

Wartość energetyczną białka, węglowodanów i tłuszczu oznaczyć można poprzez ich spalenie w tzw. bombie kalorymetrycznej. Otrzymane wyniki jednak nie będą odpowiadać ilości energii uzyskiwanej  przez organizm, co związane jest z pewnymi stratami w procesie trawienia i wchłaniania oraz niepełnego spalania (białko) w warunkach ustrojowych. Dlatego też zostały opracowane energetyczne równoważniki  fizjologiczne.  Do znakowania żywności wartością odżywczą używa się równoważnika Atwatera. W swoich założeniach umniejsza on wartość energetyczną poszczególnych składników pokarmowych o wspomniane powyżej straty.

Interesujące badanie

Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach równoważnik Atwatera może dawać wartości daleko nieprecyzyjne. Znakomitym tego przykładem są… migdały. Naukowcy z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w celu oszacowania jaką ilość energii pozyskujemy realnie z migdałów przeprowadzili badanie na 18 dorosłych, zdrowych ochotnikach. Uczestnicy otrzymywali najpierw (przez 18 dni) dietę standardową, pozbawioną migdałów, następnie wzbogaconą o 42 g migdałów  (kolejne 18 dni), a na koniec uzupełnioną o 84 g migdałów dziennie (ostatnie 18 dni). Wyniki okazały się zaskakujące.

Wyniki i wnioski

Badanie pokazało, że wartość energetyczna migdałów jest mocno przeszacowana! Realnie bowiem ze 100g tego przysmaku pozyskujemy nie 570, a około 460kcal. Fakt ten tłumaczy, dlaczego wprowadzenie do diety migdałów zamiast innych pokarmów (o pozornie takiej samej wartości energetycznej) doprowadza w istocie do ubytku masy ciała. Biorąc pod uwagę fakt, że migdały nie tylko są mniej kaloryczne niż nam się wydawało, ale także znakomicie sycą i dostarczają wielu cennych dla zdrowia składników – zdecydowanie warto włączyć je do codziennej diety.

 

Źródła: Novotny JA, Gebauer SK, Baer DJ. Discrepancy between the Atwater factor predicted and empirically measured energy values of almonds in human diets. Am J Clin Nutr. 2012 Aug;96(2):296-301. doi: 10.3945/ajcn.112.035782. Epub 2012 Jul 3.

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie Odchudzanie

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę