Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Czy da się budować masę latem?

Czy da się budować masę latem?

Tadeusz Sowiński

Na temat sposobu wyznaczania sobie priorytetów w pracy nad sylwetką panuje wiele stereotypów. Jednym z popularniejszych jest przekonanie mówiące, iż masę mięśniową buduje się w okresie jesienno-zimowym, a w okresie letnim – można co najwyżej poprawić „rzeźbę” wypracowanych uprzednio mięśni. Warto zastanowić się jakie argumenty przemawiają na rzecz takiego podziału i czy w świetle wszystkich możliwych okoliczności – owa teoria ma faktycznie dobre uzasadnienie.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Wpływ pór roku na masę i skład ciała

Chociaż wydawać się to może trochę naciągane, to faktem jest, że na przestrzeni poszczególnych pór roku nasza masa i skład ciała ulegają zmianie. Zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym przybywa nam centymetrów i kilogramów, przy czym niestety rzadko kiedy owe przyrosty dotyczą tkanki mięśniowej. Częściej jest to tłuszcz, którego następnie, przynajmniej częściowo zaczynamy pozbywać się w okresie wiosennym. W czasie lata sytuacja wygląda różnie, powszechnie uważa się, że ta pora roku sprzyja utracie masy ciała, fakty są jednak takie, że mało kto z wakacji przyjeżdża w lepszej formie, więc można poddać tego typu przekonania w wątpliwość.

Generalnie jednak można powiedzieć, że wraz z ochłodzeniem klimatu nasza masa ciała wykazuje tendencje wzrostowe, czy wraz z jego ociepleniem jednak ulega ona zmniejszeniu? Tutaj nie ma reguły i pewnie dlatego z roku na rok stajemy się coraz grubsi… Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że zimowy przyrost masy ciała jest szczególnie widoczny w okresie świątecznym. To właśnie wtedy w największym stopniu przybywa nam kilogramów. Czy więc aspekty meteorologiczne nie mają nic do tego? Na tak postawione pytanie nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć. Można jednak pokusić się o pewne, mniej lub bardziej odważne spekulacje.

Czynniki, które mogą utrudniać budowanie masy latem

Czynnikiem, który w dużym stopniu utrudniać może budowanie masy mięśniowej latem jest wysoka temperatura. I nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że pod jej wpływem „wypacamy” zjedzone kalorie, a o fakt, że gdy jest ciepło mamy często mniejszy apetyt, przynajmniej na tzw. „konkretne” produkty żywnościowe. Powiedzmy sobie szczerze, latem wiele osób zdecydowanie woli  zjeść loda i wypić drinka niż opychać się pieczonym kurczakiem z makaronem i brokułami. Czy jest to jednak przeszkoda nie do pokonania? Odpowiedź brzmi – nie.

Należy dopasować receptury i sposób przygotowania posiłków do indywidualnych preferencji i nie mam tutaj na myśli serwowania trzy razy dziennie lodów i mojito, ale wprowadzenie lżejszych posiłków. Danie typu chłodnik, sałatka z grillowaną piersią kurczaka, makaronem i warzywami, a także jajo sadzone z ziemniakami i koperkiem, to dania iście letnie (czy też wiosenne), które z dużą przyjemnością zjeść można  nawet w upalny dzień. Jako kaloryczny dodatek posłużyć mogą owocowe desery i koktajle takie jak smoothie.W artykule mówimy o:

1 / 2 Następna strona