Kiedy i jakie badania krwi wykonać?

Chociaż badania krwi do najprzyjemniejszych nie należą, to od czasu do czasu dobrze jest je zrobić, po to chociażby by ocenić kondycję zdrowotną organizmu. Należy przy tym wiedzieć, że oprócz podstawowych parametrów takich jak morfologia krwi obwodowej istnieje także wiele innych, które warto sprawdzić, w określonych przypadkach. W niniejszym poradniku pokrótce wskażę kiedy i jakie badania wykonać by w porę rozpoznać przyczynę ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

Przeczytaj koniecznie:

Sposób na bezsenność najnowsze badania

Regularnie przyjmujesz leki? Wykonaj „próby wątrobowe”!

Regularne stosowanie farmaceutyków, w tym również tych dostępnych bez recepty może niekorzystnie odbijać się na pracy wątroby. Dlatego też warto od czasu do czasu sprawdzić funkcje tego narządu wykonując badanie poziomu aminotransferaz takich jak AspAT i AlAT. Może mieć to szczególnie istotne znaczenie przy stosowaniu sterydów anaboliczno-androgennych, ale nie tylko. Wskazaniem do wykonania powyższego badania jest także regularne przyjmowanie środków przeciwbólowych takich jak chociażby paracetamol. W przypadku zaobserwowanie jakichś nieprawidłowości należy skonsultować się z lekarzem internistą.

Nie potrafisz schudnąć po mimo stosowania diety i treningu? Zbadaj funkcje tarczycy!

Pomimo, iż problemy z utratą nadmiernej masy ciała mają charakter powszechny, dotyczą większości odchudzających się osób, a w większości przypadków ich przyczyna jest banalna i prosta do rozwiązania, to nieraz zdarza się i tak, że spowodowane są one zaburzeniem funkcji tarczycy. Żeby to sprawdzić warto wykonać badanie poziomu TSH, czyli – tyreotropiny, hormonu wydzielanego przez przysadkę w celu pobudzenia tarczycy do pracy. Jeśli wynik przekracza wartości referencyjne lub nawet  - zbliżony jest do górnego limitu – należy wziąć pod uwagę możliwość występowania niedoczynności tarczycy. W takiej sytuacji warto poszerzyć diagnostykę o wykonanie poziomu hormonów wydzielanych przez ten narząd oznaczanych w skrócie jako fT3 i fT4. Wszelkie nieprawidłowości w zakresie wyników należy oczywiście omówić z lekarzem.

Łamie cię w kościach? Wykonaj badanie ogólne krwi obwodowej oraz OB Lub CRP.

Dziwne objawy bólowe, które można przyrównać do „łamania w kościach” mogą niekiedy wskazywać na poważny problem związany bądź to z występowaniem reumatoidalnego zapalenia stawów, bądź też – z innego rodzaju stanem zapalnym. W badaniu ogólnym krwi obwodowej ocenić można aktywność komórek odpornościowych dzięki oznaczeniu poziomu CRP lub OB. – można wychwycić ewentualny problem z nasilonym procesem zapalnym w ustroju. Należy mieć na uwadze jednak, że wyniki powyższych badań mogą być zaburzone przez wiele pospolitych przypadłości, chociażby - nawet po błahych infekcjach górnych dróg oddechowych. Badania należy wykonać kilka tygodni po ich zakończeniu.

Czujesz ciągłe zmęczenie? Wykonaj badania ogólne krwi, poziom żelaza i ferrytyny

Uczucie ciągłego zmęczenia może mieć wiele przyczyn, niektóre z nich powiązane są bezpośrednio z trybem życia i wynikają z niedoboru snu i nadmiaru treningów lub zbytniego przeciążenia pracą. Nieraz podłoże problemu jest zgoła inne i wynika z niedoborów pokarmowych (np. braku żelaza) oraz zaburzeń z nimi związanych (takich jak anemia). W celu zweryfikowania źródła problemu dobrze jest wykonać badanie ogólne krwi (zwracając szczególną uwagę na hemoglobinę) oraz oznaczyć poziom ferrytyny i/lub żelaza.  Dobrze jest też przy okazji zbadać funkcje tarczycy i aktywność hormonów płciowych.