Grzyby, które poprawiają pamięć

Do niedawna jeszcze grzyby postrzegane były jako pokarmy charakteryzujące się niemal zerową wartością odżywczą, posiadające jedynie walory kulinarne związane z ich unikalnym smakiem i aromatem. Dziś wiadomo już, że w grzybach obecnych jest wiele cennych dla naszego organizmu związków: zarówno składników odżywczych (takich jak potas, witamina D), jak i nieodżywczych, mogących zapobiegać wielu chorobom bądź wykazujących inne, cenne właściwości.

Przeczytaj koniecznie:

Wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne grzybów

Unikalne walory soplówki

W ciągu ostatnich dwóch dekad opublikowano wyniki dwunastu łącznie badań, które wskazują, iż grzyb o nazwie soplówka wierzbowata, zawiera substancje mogące korzystnie wpływać na kondycje umysłową. Dane te są o tyle przełomowe, że zdaniem autorów mogą zostać wykorzystane nie tylko w profilaktyce, ale nawet w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera. Niewykluczone też, że regularna konsumpcja tych grzybów bądź – suplementów diety z ich udziałem otrzymanych, wspomagać będzie funkcje kognitywne u osób zdrowych. Istnieją przesłanki by sądzić, że dzięki obecnym w nich substancjom poprawić będzie można pamięć, koncentrację i kojarzenie faktów.

Soplówka a NGF

Mechanizmy działania związków obecnych w soplówce nie są jeszcze w pełni poznane, niemniej wiadomo już sporo na ich temat. Odkryto m.in. iż wpływają one na aktywność czynnika wzrostu nerwów (zwanego w skrócie NGF – z ang. „nerve growth factor”), czyli wewnątrzustrojowej molekuły stymulującej różnicowanie i odnowę osłonek mielinowych neuronów. Działanie to jest przełomowe i umożliwia dosłownie przyspieszenie procesów regeneracyjnych mózgu!

Jak smakuje soplówka?

Oprócz unikalnych walorów prozdrowotnych i funkcjonalnych soplówka wierzbowata, podobnie jak wiele innych grzybów ma także szerokie zastosowanie kulinarne. Jej walory mogą poprawić smak wielu potraw. Soplówka znakomicie smakuje w formie podsmażanej z czosnkiem i cebulą, a także jako dodatek do dań mięsnych i potraw z ryżu.

Podsumowanie

Badania prowadzone w ostatnich latach wskazują, że grzyby stanowić mogą cenny składnik zdrowej diety. Przykład soplówki wierzbowatej dowodzi, jak daleko idące mogą być korzyści wynikające z ich regularnej konsumpcji.