Śmieciowe jedzenie – nie tylko uzależnia

Mało kto nie lubi frytek, pizzy czy słodyczy – produkty te zostały tak zaprojektowane by trafiać w gusta niemal każdego konsumenta. Dodatkowo są powszechnie dostępne, ich zdobycie nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów – w zasadzie sprowadza się do otwarcia portfela. Warto jednak wiedzieć, iż wpływ tego typu produktów żywnościowych na zdrowie nie pozostaje obojętny.

Przeczytaj koniecznie:

Niewyspani jedzą „śmieci"

Jedzenie jak narkotyk

Menu opierające się na znacznej ilości śmieciowego jedzenia to prosty sposób na pogorszenie kondycji zdrowotnej i estetyki sylwetki. Pokarmy typu słodycze czy fast foody mają ten mankament, iż dostarczają znacznie więcej energii (i w zasadzie nic więcej) niż nam się wydaje. Jeden mały batonik dostarcza czasem tyle kalorii co solidny obiad – choć trudno w to uwierzyć. Inna sprawa, iż śmieciowe jedzenie uzależnia – stymuluje układ nagrody w mózgu, w podobny sposób co wybrane substancje odurzające, takie jak np. kokaina. W miarę upływu czasu organizm potrzebuje coraz większych dawek, aby móc odczuć charakterystyczną i błogą przyjemność związaną z wydzielaniem dopaminy. Wiele osób uzależnionych do śmieciowego jedzenia nie zdaje sobie sprawy z istoty swojego problemu. Uważają oni, iż przyczyna tkwi w ich słabym charakterze i niezdyscyplinowaniu. Warto podkreślić, że osoby nie mogące powstrzymać się od jedzenie niskowartościowych produktów żywnościowych cierpią nie tylko z powodu dolegliwości fizycznych – często towarzyszą im dolegliwości na tle psychicznym. Frustracja, poczucie winy, poczucie braku kontroli i pogarszająca się estetyka sylwetki mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania, negatywnie wpływają na samopoczucie, a także zwiększają ryzyko występowania depresji.

Śmieciowe jedzenie a preferencje żywieniowe

Wyniki badań naukowców potwierdzają, iż uzależniające właściwości śmieciowego jedzenia to nie jedyny jego mankament, posiadający zgubny wpływ na zdrowie i estetykę sylwetki. Okazuje się, iż konsumowanie frytek, słodyczy i innych mało wartościowych pokarmów sprawia, że zmieniają się preferencje pokarmowe. Człowiek stołujący się w barach szybkiej obsługi i cukierniach zaczyna postrzegać normalną, nieprzetworzoną żywność jako wybitnie niesmaczną. Bardzo często unika nawet próbowania tego typu jedzenia, preferując oczywiście solidnie dosoloną mieszankę rafinowanych cukrów i tłuszczu. Stąd też bierze swój początek stereotyp mówiący, iż zdrowe jedzenie jest niesmaczne. Pogląd ten propagowany jest przez wielbicieli fast foodów, często niezdających sobie sprawy ze swojego uzależnienia, a także niesłusznie nazywających samych siebie „smakoszami uwielbiającymi jeść”.

Podsumowanie

Śmieciowe jedzenie posiada zgubny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną organizmu, szczególnie jeśli stanowi podstawę codziennego menu. Uzależnienie od niezdrowych pokarmów jest faktem potwierdzonym przez specjalistów, niekoniecznie wynika wyłącznie z braku silnej woli i samodyscypliny. Osoby, których dotyczy ten problem winny skonsultować się ze specjalistą zarówno z zakresu odżywiania jak i zdrowia psychicznego.