Suplementy zmniejszające łaknienie

Jednym z podstawowych czynników niweczących starania o poprawę kompozycji sylwetki jest problem z zapanowaniem nad ilością i jakością spożywanej żywności. Odchudzanie byłoby zabiegiem nieporównywalnie przyjemniejszym i łatwiejszym, gdyby nie trudności z kontrolowaniem łaknienia. Na naszym rynku dostępne są suplementy diety, które podobno pozwalają zmniejszyć uczucie głodu. W niniejszym poradniku dokonam przeglądu tychże środków i zwartych w nich substancji oraz odpowiem na pytanie czy ich przyjmowanie faktycznie niesie za sobą oczekiwane korzyści.

Przeczytaj koniecznie:

Kontroluj apetyt i jedz białko

Mechanizmy kontrolujące łaknienie

W regulacji głodu i sytości bierze udział szereg rozmaitych bodźców, które podzielić można na zewnętrzne i wewnętrzne. Do pierwszych z wymienionych należą czynniki:

  • kulturowe,
  • społeczne,
  • emocje,
  • specyficzne właściwości pokarmu.

Czynniki wewnętrzne, to przede wszystkim:

  • neuropeptydy podwzgórzowe,
  • insulina,
  • adipokiny,
  • hormony przewodu pokarmowego.

Istotną rolę w kontroli poboru pokarmu odgrywają także mechano i chemoreceptory, które ulegają aktywacji przez wypełnienie żołądka i wysyłają sygnały sytości do OUN za pośrednictwem włókien aferentnych nerwu błędnego. Integracja sygnałów regulujących stany głodu i sytości zachodzi w jądrze łukowatym podwzgórza.

Rola suplementów diety

Już na podstawie przedstawionego przed chwilą, powierzchownego opisu widać wyraźnie, iż mechanizmy kontroli łaknienia są skomplikowane i uzależnione od bardzo wielu czynników o różnym podłożu. Warto się więc zastanowić  czy ingerencja w opisane procesy za pomocą suplementów jest w ogóle możliwa, a jeżeli tak – to jakie efekty daje oraz – czy jest bezpieczna. Cóż, aspekt ten trudno  rozpatrywać w ujęciu generalnym. By tego dokonać potrzebne jest odniesienie do konkretnych przykładów środków reklamowanych jako takie, których stosowanie pomaga zmniejszyć uczucie głodu. Preparatów posiadających przynajmniej teoretycznie takie właściwości jest sporo. Warto wziąć pod lupę te najpopularniejsze z nich.

Błonnik

Jedną z najpopularniejszych praktyk mających na celu zmniejszenie łaknienia jest przyjmowanie preparatów zawierających włókno pokarmowe. Środki tego typu spożywa się na około 15 – 20 min przed posiłkami popijając dużą ilością bezkalorycznego płynu. Efekt jest taki, że błonnik wiążąc wodę zwiększa wypełnienia żołądka, co sprawia, że w trakcie konsumpcji pokarmu szybciej jesteśmy syci. Praktyka ta budzi pewne kontrowersje, bo badania weryfikujące jej skuteczność dawały sprzeczne wyniki. Prawdopodobnie jest tak, że sprawdzają się w tej materii jedynie wybrane frakcje błonnikowe (rozpuszczalne w wodzie). Zalecane dawki błonnika wynoszą około 4 – 10g na porcję. Należy mieć na uwadze, że duże dobowe dawki tego składnika mogą powodować problemy jelitowe i zmniejszać wchłanianie niektórych składników mineralnych.

Chrom

Chrom jest tradycyjnie polecany jako środek zmniejszający łaknienie, a zwłaszcza – ochotę na słodycze. Pierwiastek ten faktycznie uczestniczy w regulowaniu gospodarki insulinowej. Co więcej, istnieją dowody w postaci badań naukowych, które potwierdzają zmniejszające uczucie głodu działanie chromu. Wiele jednak wskazuje na to, że pozytywne skutki suplementacji odczuwane są przede wszystkim przez osoby, które borykają się z deficytem chromu. W innych przypadkach prawdopodobnie jego przyjmowanie się nie sprawdza. Zalecane dawki chromu mieszczą się w przedziale od 50 do 200mcg na dobę. Nadmiar tego pierwiastka może być szkodliwy. Warto zwrócić uwagę na to, że chrom bywa dodawany do suplementów witaminowo-mineralnych. Suplementując ten składnik osobno trzeba wziąć pod uwagę podaż z innych źródeł.