Wiele mówi się o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia i bezwzględnie należy postarać się o to, by było ono odpowiedniej jakości. Można powiedzieć, że ugruntował się pogląd, zgodnie z którym jeżeli chcesz się zdrowo odżywiać – musisz zjeść śniadanie, najlepiej w postaci musli z jogurtem, owsianki lub kilku kromek razowego chleba z warzywami i chudą wędliną.
Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że są takie osoby, które rano budzą się ze ściśniętym żołądkiem i co najwyżej mogą napić się kawy albo herbaty, ale w życiu nie zmieszczą talerza płatków czy porcji kanapek.
Co w takiej sytuacji zrobić?
Chociaż można żyć, rozwijać się i cieszyć zdrowiem i dobrą kondycją nie jadając śniadań, to niestety często zdarza się, że osoby, które odpuszczą sobie ten posiłek - nadrabiają go potem batonikami i innymi niezdrowymi przekąskami. Jeśli więc masz zamiar zjeść posiłek poza domem, to warto byłoby go najpierw w domu sobie przygotować, by nie improwizować w sklepie czy bufecie: tam bowiem dostępność dobrych jakościowo produktów żywnościowych może być niewielka.
Bezpieczniejszą opcją jest zjedzenie śniadania w domu, a jeśli nie masz ochoty czy czasu na kanapki lub jajecznicę, możesz zafundować sobie porcję koktajlu. Przygotowanie zajmuje 3 minuty, spożycie – sekundy, a pół-płynna konsystencja jest wyjątkowo nieuciążliwa w spożyciu. Nie bez znaczenia jest także smak i wysoka wartość odżywcza takiego koktajlu. Jakie składniki są potrzebne do jego przygotowania? Wiele zależy od założeń diety i celu, jaki przed sobą stawiasz, można zrobić zarówno wysokokaloryczny mix „na masę”, jak i niskowęglowodanowy koktajl idealnie komponujący się z założeniami diety redukcyjnej.
Przykładowy poranny koktajl
Do przygotowania przykładowego porannego koktajlu wystarczą w zasadzie:
miarka odżywki białkowej,
szklanka kefiru naturalnego,
banan,
łyżkę wiórków kokosowych,
trochę otrębów owsianych.
Przygotowanie jest banalnie proste:
banana należy obrać i połączyć z pozostałymi składnikami przy użyciu miksera lub blendera.
Przeciętna porcja dostarcza:
około 300 - 400 kcal,
25 - 30 g białka,
30 - 40 g węglowodanów,
5 - 10 g tłuszczu.
Dodatkowo koktajl zawiera sporą ilość potasu, magnezu i wapnia, a także witamin z grupy B i błonnika. Oczywiście możliwych modyfikacji takiego koktajlu jest naprawdę sporo zwłaszcza w okresie, w którym dostępne są owoce sezonowe, takie jak truskawki, maliny czy jagody.
Podsumowanie
Choć ukształtował się pogląd, zgodnie z którym pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien być bardzo obfity i spożyty zaraz po przebudzeniu, to w praktyce nie każdy ma na takowy ochotę takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie śniadanie o konsystencji płynnej, jak choćby koktajl mleczno-owocowy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.