Cukier i jego zamienniki- bez cukru, czyli z czym?

Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem zaczynamy bardzo często od ograniczenia bądź eliminacji cukru spożywczego. Jest to posunięcie słuszne. Warto jednak mieć na uwadze, że łatwo przeoczyć wysoko przetworzone cukry, ponieważ są one ukrywane w różnych produktach, których nigdy nie uznalibyśmy za słodkie.

Cukier znajdziemy w takich produktach jak sosy do sałatek, sosy pomidorowe, wędliny, ketchupy, majonezy, musli, gotowe zupy, suszone owoce, pieczywo. Lista jest długa. Z biegiem lat staje się coraz większa, gdyż producenci coraz częściej dodają do swoich wyrobów cukier i sól w celu ich konserwacji, a także wzbogacenia smaku. Dzięki temu konsumenci częściej i chętniej po nie sięgają.

Cukier jest odpowiedzialny za problemy z uzębieniem, otyłość, osłabienie układu odpornościowego, migreny, nadmierne pobudzenie układu nerwowego, sprzyja rozwojowi cukrzycy, może powodować podniesienie poziomu trójglicerydów.

Nadmiar cukru powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny i zapamiętywania.

Biały cukier zanim trafi na nasze stoły poddawany jest wielu procesom. Poddawany jest między innymi działaniu wodorotlenku wapnia. Cukier rafinowany pozbawiony jest wartościowych składników mineralnych, które obecne są w korzeniu buraka cukrowego.

Nadmiar cukrów w diecie ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Istnieje wiele różnych zamienników cukru rafinowanego. Dla większości ludzi zrezygnowanie w 100% z cukru wydaje się niewykonalne. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie zamienniki można uwzględnić w swojej diecie. Ponad to warto je znać, aby nauczyć czytać się skład produktów. Producenci bardzo często ukrywają ilość substancji słodzących wykorzystaną do wytworzenia wyrobu pod różnymi nazwami.

„Bez cukru” nie zawsze oznacza, że produkt jest zdrowszy. Bez cukru, czyli z czym? Czytajmy etykiety.

W sprzedaży wyróżnia się trzy rodzaje zamienników cukru. Są to słodziki syntetyczne, półsyntetyczne i naturalne. Nie wszystkie zamienniki cukru białego są zdrowe i godne polecenia.

Słodziki syntetyczne to aspartam, acesulfam K, sacharyna, sukraloza.

Aspartam jest nieodporny na wysokie temperatury. Nie należy stosować go do gotowania czy pieczenia. Występuje bardzo często w gumach do żucia i wędlinach,

Bezpieczeństwo stosowania aspartamu było przedmiotem wielu badań naukowych i licznych kontrowersji społecznych. Bardzo często przypisuje mu się działanie rakotwórcze.

Acesulfam K

Niemal dwustukrotnie przewyższa słodyczą sacharozę, czyli popularny cukier stołowy.

Działa synergistycznie z innymi syntetycznymi substancjami słodzącymi. Z poliolami daje słodycz zbliżoną do cukru. Na temat szkodliwości jego spożycia istnieją kontrowersje. Został dopuszczony do obrotu, jako substancja bezpieczna. Niemniej jednak u osób nadwrażliwych może powodować między innymi wysypki.

Wśród półsyntetycznych środków słodzących wyróżniamy Sorbitol, Mannitol, Izomalt, Maltitol, Laktitol, Ksylitol.

Ksylitol nazywany jest cukrem brzozowym. Ksylitol jest substancją występującą naturalnie. Został zakwalifikowany jako środek półsyntetyczny ze względu na technologię pozyskiwania.

Ksylitol uznawany jest za nieszkodliwy w niewielkich ilościach. W Polsce dzienna zalecana dawka to 15g. Ksylitol w większych ilościach może podrażniać układ pokarmowy.

Jeśli zdecydujemy się na zastąpienie cukru rafinowanego ksylitolem, pamiętajmy by wybrać ksylitol dobrej jakości. Nie powinien być to produkt pochodzący z Chin.

Ksylitol, podobnie jak inne poliole oraz fruktoza, zaliczany jest do grupy fodmaps.

FODMAPS to grupa węglowodanów o krótkim łańcuchu, którą cechuje bardzo uboga absorpcja w jelicie cienkim. U osób wrażliwych doprowadzają do biegunki oraz są łatwo fermentujące, co powoduje nadmiar gazów i wzdęcia.

Do naturalnych substancji słodzących zaliczamy miód, syrop z agawy, nierafinowany cukier buraczany lub trzcinowy, fruktozę, stewię, melasę z trzciny cukrowej lub buraka cukrowego, cukier palmowy, syrop klonowy, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier kokosowy.

Syrop glukozowo-fruktozowy, to słodzik otrzymywany z kukurydzy, wykorzystywany na szeroką skalę z przemyśle spożywczym. Dotąd ustalono, że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i otyłość, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, powoduje spadek wrażliwości organizmu na leptynę (odpowiedzialna za uczucie sytości), przyczynia się do zwiększenia możliwości wystąpienia zespołu jelita drażliwego, hamuje wytwarzanie ATP.

Miód posiada wiele właściwości zdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że miód powyżej 40 stopni C traci swoje właściwości. Ważne jest, aby - jeśli decydujemy się na korzystanie z miodu - wybierać produkt prawdziwy, pszczeli a nie sztuczny. Upewnij się, że miód, który kupujesz pochodzi z Polski. Niekiedy miody mogą zawierać środki ochrony roślin, a także szkodliwe dla zdrowia ludzi pozostałości leków.