Kardamon - zapomniana przyprawa o ciekawych właściwościach

Przyprawy to cenny dodatek do zdrowej diety. Umiejętny ich dobór nie tylko poprawia walory kulinarne spożywanych potraw, ale także pomaga zaopatrzyć organizm w wiele cennych substancji. Przykładem przyprawy, która łączy w sobie nietuzinkowy smak i aromat z bogactwem związków prozdrowotnych jest kardamon.

Przeczytaj koniecznie:

Zioła i przyprawy w kuchni

Kilka słów wstępu na temat kardamonu

Kardamon to tak naprawdę trzy gatunki roślin należących do rodziny imbirowatych, których niedojrzałe nasiona od wieków wykorzystywane są zarówno do celów kulinarnych jak i leczniczych. Ojczyzną kardamonu są Indie, ale oczywiście przyprawa ta przyjęła się we wszystkich rejonach świata. W Polsce jednak ciągle nie docenia się jej walorów, a szkoda stanowić, posiada ona bowiem szereg ciekawych właściwości, które wykraczają poza walory smakowo-zapachowe.

Kardamon przeciw nowotworom

Kardamon zawiera pakiet substancji posiadających właściwości antyoksydacyjne  i antyproliferacyjne. dzięki tym walorom pomaga zmniejszyć nadmierną aktywność wolnych rodników oraz zmniejszać ryzyko powstawania zmian o charakterze nowotworowym. Istnieją badania potwierdzające, że wyższe spożycie kardamonu może wiązać się z niższym ryzykiem występowania raka jelita grubego. Zależność ta wymaga jeszcze głębszego zbadania, niemniej biorąc pod uwagę dostępne dane, raczej należy być optymistą w kwestii przeciwnowotworowych właściwości kardamonu.

Kardamon a układ krążenia

Już od wieków wskazywano na to, iż kardamon pozytywnie wpływa na serce. Dziś wiemy, że tradycyjne przekazy mają potwierdzenie w badaniach naukowych. Eksperymenty przeprowadzone przez badaczy z Department of Pharmacology and Pharmaceuticals at the College of Pharmacy of King Saud University w Arabii Saudyjskiej wskazują, iż kardamon zawiera substancje o wielokierunkowym, pozytywnym wpływie na układ krążenia. Na podstawie odstępnych danych należy stwierdzić, iż obecne w kardamonie związki wykazują następujące właściwości:

  • obniżają ciśnienie tętnicze krwi pozytywnie wpływając na funkcje śródbłonka naczyniowego,
  • pomagają regulować poziom lipidów we krwi oddziałując na funkcje wątroby,
  • działają przeciwzapalnie (a stan zapalny leży u podłoża rozwoju miażdżycy).

Kardamon a przewód pokarmowy

Tradycyjne przekazy również wspominają o  pozytywnym wpływie kardamonu na procesy trawienia. Wskazują na to zalecenia medycyny ajurwedyjskiej jak i chińskiej medycyny ludowej. Znowuż i te walory wspomnianej przyprawy znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Olejki eteryczne obecne w kardamonie nasilają wydzielanie soków trawiennych i wykazują właściwości łagodzące zaburzenia żołądkowo-jelitowe (co zwłaszcza w okresie poświątecznym może być cennym walorem) Mało tego w kardamonie obecne są też związki hamujące namnażanie i rozwój drobnoustrojów za wybrane infekcje pokarmowe.

Podsumowanie

Kardamon jest przyprawą, o której istnieniu warto sobie przypomnieć zarówno z powodu jej walorów kulinarnych jak i prozdrowotnych. Kardamon znakomicie komponuje się z daniami kuchni indyjskiej a także z kakao i kawą (gdzie uzupełnić może się z dodatkiem wanilii lub cynamonu).