Kwasica utajona – czym jest i kogo dotyczy?

O zakwaszeniu wywołanym przez dietę mówi i pisze się wiele, natomiast mało kto wie na czym ów problem może polegać, jak manifestuje swą obecność i kogo tak naprawdę dotyczy. Zagadnienie jest ciekawe o tyle, że z jednej strony podważa się możliwość istnienia czegoś takiego jak „zakwaszenie dietą”, a z drugiej natomiast „straszy się” tym stanem przy byle okazji i przedstawia jako przyczynę rozmaitych chorób, co oczywiście nie ma rzetelnego uzasadnienia.

Przeczytaj koniecznie:

Owoce i warzywa a zakwaszenie organizmu

Kwasica niejedno ma imię

Kwasica metaboliczna w ujęciu klinicznym to problem, który może zagrażać życiu. Na tej podstawie łatwo się domyślić, iż mało prawdopodobne jest, by doprowadzić się do takiego stanu poprzez spożywanie zbyt dużej ilości produktów kwasotwórczych. Myli się ten, kto wierzy, że poprzez zjedzenie dużej ilości białka i ograniczenie spożycia warzyw można zmienić pH krwi na kwaśne. Nic z tych rzeczy się nie dzieje, bo organizm posiada kilka mechanizmów pozwalających mu zachować równowagę kwasowo-zasadową, o czym więcej pisałem w osobnym artykule, do którego link znajduje się poniżej:

http://potreningu.pl/articles/4484/wplyw-diety-na-rownowage-kwasowo-zasadowa

Nie mniej jednak nie oznacza to, że problem wpływu czynników żywieniowych na równowagę kwasowo-zasadową nie istnieje. Z łatwością znaleźć można dane naukowe, które wskazują, że oprócz klasycznych zaburzeń klinicznych takich jak kwasica oddechowa, metaboliczna lub mieszana – istnieje także tzw. kwasica utajona zwana też przewlekłą, łagodną kwasicą metaboliczną. W jej przypadku pH utrzymywane jest w dolnych granicach normy zarówno w środowisku wewnątrz jak i zewnątrzkomórkowych, jednak systemy buforowe są wyraźnie nadwyrężone, albo wręcz - niewydolne. Stan ten można przyrównać do sytuacji, w której organizm „ostatkiem sił” zachowuje równowagę kwasowo-zasadową, przy czym poziom pH utrzymuje się w zakresach nieoptymalnych dla prawidłowej pracy wielu enzymów, a co za tym idzie znaczna część przemian przez nie katalizowanych zachodzi w sposób w sposób niewydajny, niekiedy – nieprawidłowy.

Kwasica utajona a dieta

Przewlekła, łagodna kwasica metaboliczna może rozwinąć się w przypadku nieprawidłowo zbilansowanej diety, która nadmiernie obfituje w produkty o potencjale kwasotwórczym i zarazem uboga jest w pokarmy alkalizujące. Kwasicy utajonej towarzyszy nadmierna utrata potasu, wapnia i magnezu z ustroju. Może ona prowadzić do konsekwencji takich jak:

  • nasilony katabolizm białek,
  • wzrost ryzyka rozwoju osteoporozy,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego ze zmniejszeniem kurczliwości serca włącznie.

Stan ten nie jest groźny w ujęciu doraźnym, ale gdy utrzymuje się latami to może doprowadzać do rozwoju rozmaitych chorób. Niestety problem ten bywa albo całkowicie bagatelizowany, albo też podejmowany jako sensacja w sposób, który wypacza jego istotę i przypisuje znaczenie, którego de facto nie posiada.