Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Kobieta na siłowni – pomiędzy kanonem piękna a realiami

Kobieta na siłowni – pomiędzy kanonem piękna a realiami

Kinga Żuralska

Wizja kobiet ćwiczących tylko w strefie cardio oraz strefie z wolnymi ciężarami zarezerwowanej dla pań, powoli odchodzi do lamusa. Coraz więcej kobiet sięga po hantle i sztangi. Niestety wciąż królują kanony piękna zgodnie z którymi kobiety powinny być wątłe i smukłe, a mięśnie zarezerwowane są tylko dla mężczyzn.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Mit kobiety zamieniającej się w mężczyznę z powodu treningu siłowego, został już nie raz obalony. Teoretycznie panuje coraz większa świadomość, jednak myślenie wielu z nas zamyka się do utartych kanonów piękna.

Sylwetka kobiety powinna być delikatna i lekka. Kobieta powinna być drobna, a jej ręce i nogi powinny być wątłe. Najlepiej do tego z kształtną pupą i dużym biustem. Powinna zajadać się sałateczkami i jogurcikami.

Zejdźmy na ziemię. Taki obraz kobiety kreują media, w których używanie Photoshopa nie jest niczym nadzwyczajnym i jest na porządku dziennym. Taki wizerunek kobiet mamy w głowie i wszystkich w koło do niego przyrównujemy, często zupełnie nieświadomie.

Pomiędzy kanonem piękna a realiami

W rzeczywistości kobiety wyglądają nieco inaczej. Dążą co prawda do bycia jak najchudszymi, aby wbić się w utarte kanony piękna. Tracą niestety w ten sposób jędrność, zyskując w komplecie luźną skórę, cellulitis oraz obwisłe, sflaczałe pośladki.

Nie są idealne, ale czują się chude. Doszukują się u siebie niedoskonałości i usilnie zwalczają je..... dalej się odchudzając. I tak do końca życia. Są oczywiście wyjątki, ale nie stanowią one reguły.

Jest jeszcze inna grupa kobiet, która postanawia ćwiczyć i mieć wysportowane ciało. Wszyscy w koło straszą je oczywiście, że będą wyglądały jak radzieckie sportsmenki.

Przypomnę, że kobiety nie są w stanie z powodu swojej fizjologii rozwinąć w sposób naturalny muskulatury godnej umięśnionego mężczyzny. Jest to po prostu niemożliwe.

Nie mniej jednak oczywistym jest, że ćwicząc siłowo budujemy tkankę mięśniową. W każdym razie taki powinien być nasz cel. To dzięki mięśniom ciało zyskuje krągłe kształty, staje się jędrne i sprężyste. Zyskujemy piękną pupę, jędrne ciało, ale i w komplecie nieco bardziej umięśnione ręce, plecy czy nogi. Kobiety nie chcą mieć wielkich rąk i szerokich pleców. Logiczne jest oczywiście, że żadna kobieta nie pragnie posiadać 40 cm obwodu w bicepsie.

Czy to źle, że zyskamy nieco mięśni na rękach i nogach?

Odpowiedź oczywiście brzmi - nie. To mięśnie wpływają w dużej mierze na kształt naszego ciała, a także na motorykę kończyn oraz prawidłową postawę ciała i termogenezę. Kwestia sylwetki staje się niemalże rzeczą drugoplanową.

Z jakimi reakcjami otoczenia spotykają się kobiety trenujące?

Z reguły ci, którzy równie ciężko pracują nad sobą, mając pasje oraz cele do których dążą, podziwiają takie kobiety. Są jednak i tacy (a jest ich niestety większość), którzy oceniają wszystkich krytycznie i wytykają błędy. Najczęściej sami siedzą w tym czasie wygodnie na kanapie, nie robiąc nic konstruktywnego. Łatwo jest wytykać błędy i niepowodzenia innym, kiedy samemu nie robi się nic.W artykule mówimy o: Uroda Poprawa kondycji Odchudzanie Trening

1 / 2 Następna strona