Bolesne barki – uszkodzenia stożka rotatorów

Jedną z najczęściej występujących kontuzji u osób trenujących są bóle barków wynikające z uszkodzeń stożka rotatorów. Okolica ta jest bardzo często zaniedbywana. Nagminnie zdarza się również, iż osoby, u których problem się pojawił, nic z nim nie robią. Staw barkowy może dawać dolegliwości bólowe podczas wykonywania ruchów, które nie są wykonywane nieustannie, a przez większość dnia dolegliwości nie są specjalnie odczuwalne. Z tego względu problem bywa często przez długi czas lekceważony. Najczęstszą przyczyną dysfunkcji stawu barkowego są uszkodzenia stożka rotatorów.

Przeczytaj koniecznie:

Profilaktyka urazów barków – zachowaj zdrowie na długo

Stożek rotatorów, nazywany również pierścieniem rotatorów, utworzony jest przez ścięgna czterech mięśni:

  • mięsień nadgrzebieniowy, mięsień ten odpowiada za odwodzenie ramienia;
  • mięsień podgrzebieniowy, mięsień ten odpowiada za obracanie ramienia na zewnątrz;
  • mięsień obły mniejszy, mięsień ten odpowiada za obracanie na zewnątrz i przywodzenie ramienia;
  • mięsień podłopatkowy, mięsień ten odpowiada za obracanie ramienia do wewnątrz.

Prawidłowa ruchomość, stabilność więzadeł i odpowiednia długość oraz siła mięśni warunkują poprawną pracę stawu.

Staw ramienny jest najbardziej wrażliwy na uszkodzenia z pośród wszystkich stawów. Wynika to z tego, iż posiada on luźną torebkę stawową oraz słabą stabilizację więzadłową. Z tego też powodu wymaga on dodatkowego wzmocnienia przy pomocy ścięgien mięśni pierścienia rotatorów.

Do uszkodzenia stawu ramiennego może dojść w wyniku poważnego urazu lub z powodu zespołu ciasnoty podbarkowej. Dolegliwości bólowe wynikające z obecności ciasnoty podbarkowej są spowodowane zmniejszoną przestrzenią pomiędzy głową kości ramiennej, a tzw. wyrostkiem barkowym łopatki.

Początek dolegliwości jest najczęściej powolny narastający tygodniami, a nawet miesiącami. Rzadko jest to wynik nagłego makro urazu. Z czasem ból staje się rozlany, często też promieniuje do szyi lub przedramienia. Ból pojawia się przy intensywnym wysiłku, zwłaszcza z rękami uniesionymi ponad głowę. W ostrych stanach pojawia się podczas zwykłych czynności i odpoczynku.

Charakterystyczne dla uszkodzenia stożka rotatorów jest ograniczenie zakresu ruchu oraz osłabienie siły mięśniowej.  Często towarzyszy mu również uczucie niestabilności stawu ramiennego.

Lekceważenie tego problemu może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obrębie ścięgien oraz stawu ramiennego.

Leczenie w dużej mierze opiera się na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie wchodzące w skład stożka rotatorów.

W pierwszych etapach leczenia prowadzi się terapię przeciwbólową/przeciwzapalną. W miarę ustępowania dolegliwości rozpoczyna się trening wzmacniający mięśnie i stabilizujący staw oraz rozciąganie mięśni przykurczonych.

W celu zapobiegania bólom w stawie barkowym powinno się szczególnie trenować rotatory, ekscentryczną pracę rotatorów zewnętrznych, mięśnie łopatki, ćwiczenia stabilności tułowia i rozciąganie rotatorów zewnętrznych.

Należy jednak mieć na uwadze, iż forsowanie ruchów odwodzenia i rotacji zewnętrznej oraz wewnętrznej może przyczyniać się do dalszego uszkadzania stawu, ścięgien oraz kaletki, pogłębiając tym samym ból oraz niestabilność stawu.