Tych owoców i warzyw nie przechowuj w lodówce

Warzywa i owoce to jedne z najważniejszych elementów naszej diety. Dostarczają nam wiele cennych witamin i minerałów. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie, które może przedłużyć ich przydatność do spożycia. Które warzywa i owoce źle się czują w lodówce?

Zimno czy ciepło?

Warzywa i owoce w zależności od rodzaju lubią odpowiednie warunki przechowywania. Większość warzyw i owoców powinniśmy trzymać w lodówce. Zimno sprzyja dłuższemu przechowywaniu. Ważne jest również umieszczenie warzy i owoców na odpowiedniej półce  w lodówce i regulacja temperatury. Nie powinna być ani za niska, a ani wysoka. Niektóre produkty nie powinny być przechowywane w lodówce. Mango, ananas, banany czy awokado nie lubią niskich temperatur i w takich warunkach mogą się szybciej psuć. Owoce tropikalne najlepiej przechowywać w warunkach podobnych do tych, z których pochodzą. Lubią miejsca suche i ciepłe, więc warto wygospodarować odpowiedni półmisek i tam je umieścić. Podobnie cytryny, które poza lodówką można przechowywać około dwóch tygodni.

Warzywa także mogą psuć się w zimnych temperaturach. Ogórki, pomidory czy cukinie lepiej przechowywać w cieplejszym miejscu. Niska temperatura sprawia, że tracą walory smakowe i mogą po prostu zgnić. Podobnie jest z cebulą czy ziemniakami. Ziemniaki wolą suche i ciemne miejsce w piwnicy, spiżarni czy nawet pod zlewem. A cebula dobrze się czuje w przewiewnej siatce, najlepiej bez dostępu do światła. Czosnek również nie przepada za niskimi temperaturami. Można go zapleść w warkocz i powiesić w dowolnym miejscu w kuchni. Niskie temperatury lubią brukselki, kapusta i por. Natomiast jabłka i gruszki mogą być przechowywane zarówno w ciepłym jak i chłodniejszym miejscu.

Prawidłowe przechowywanie w lodówce?

Najlepiej na dolnych półkach, tych wskazanych do przechowywania warzyw i owoców. Warto przed umieszczeniem wyłożyć dno szuflady papierem, który będzie pochłaniał tworzącą się wilgoć i zapobiega szybszemu psuciu się. Warzywa i owoce powinny być przechowywane oddzielnie, w osobnych pojemnikach czy szufladach, ten trik również przedłuży ich żywotność. Oczywiście przed włożeniem należy je również wyjąć z foliowych reklamówek, woreczków czy papierowych toreb. Aby pozostały smaczne i świeże potrzebują dostępu do powietrza. Dziś ciężko spotkać roślinny bez sztucznych nawozów. Przechowywanie takich warzyw czy owoców w foliowych workach jest bardzo niebezpieczne, gdyż sprzyja procesowi przemiany azotanów w rakotwórcze azotyny.

Część owoców przed włożeniem do lodówki należy dokładnie umyć i osuszyć, natomiast owoce jagodowe takie jak truskawki, maliny, poziomki czy borówki dłużej wytrzymają bez mycia, nie obrane ze szpatułek. Ich czas przechowywania jest i tak krótki, dlatego ten zabieg może go trochę przedłużyć. Podczas zakupów warto wybierać warzywa i owoce dojrzałe, jędrne i zdrowe. Każde pęknięcie czy uszkodzenie może przyspieszać psucie niezależnie od sposobu przechowywania. Jest to także niebezpieczeństwo dla innych produktów, które będą przechowywane w pobliżu.