Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Definicje i pojęcia konieczne by zrozumieć crossfit

Definicje i pojęcia konieczne by zrozumieć crossfit

PoTreningu

Z treningami metabolicznymi, przekrojowymi - budujące kompleksową wytrzymałość są związane charakterystyczne pojęcia, które mogą utrudnić przyswojenie metodyki. W artykule postaram się wyjaśnić te najbardziej problematyczne.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Obwód, metoda obwodowa- wykonanie kilku ćwiczeń po sobie, w ścisłej kolejności, z zaplanowanym ciężarem. Przerwa wypoczynkowa następuje dopiero po 3-6 ćwiczeniach. Obwód możemy wykonać na jednej sztandze/sztangielce (bądź parze sztangielek) lub przy wykorzystaniu kilku urządzeń (np. opony, liny do wspinaczki, kółek gimnastycznych, skrzynek do wskakiwania itd.)

Co to jest crossfit?

Przykład:

Rwanie sztangielki x 5

Wymach sztangielką x 5

Burpees/sprawle x 5

Podrzut sztangielki  x5

Po wykonaniu 5 powtórzeń każdego ćwiczenia odpoczywamy określoną ilość sekund.

Liczba obwodów – chodzi o to, ile razy powtórzymy cykl 3-6 ćwiczeń.

Neuroendokrynna adaptacja – i inne pseudo-naukowe, niezrozumiałe terminy, zaczerpnięte z z angielskiego. Specjaliści nie mogli po prostu napisać: odpowiedź hormonalna i ze strony układu nerwowego, gdyż brzmiałoby to zbyt prosto. W istocie chodzi o fakt, że odpowiednio duża intensywność treningu (blisko progu mleczanowego) i duże ciężary wywołują zmiany hormonalne. Przykładowo z dużymi ciężarami i małymi przerwami wypoczynkowymi w treningu siłowym związany jest wyrzut testosteronu, hormonu wzrostu (IGF-1) oraz zwiększenie podatności mięśni na insulinę (wiele godzin po wysiłku). Mniej więcej przez 3 h po treningu siłowym węglowodany są transportowane do mięśni bez udziału insuliny. To najbardziej sztandarowy przykład odpowiedzi hormonalnej na wysiłek fizyczny. Najważniejszy aspekt praktyczny to – mniej tkanki tłuszczowej, więcej tkanki mięśniowej – większa gęstość kości i siła mięśniowa. Stwierdzono, że największy wpływ na wydzielanie testosteronu i hormonu wzrostu (GH, IGF-1) mają ćwiczenia wielostawowe, angażujące dużo mięśni – takie jak przysiady ze sztangą, martwy ciąg, wiosłowanie, podciąganie na drążku itd.

Nie stwierdzono wzrostu ilości GH, IGF-1 przy wysiłkach o niskiej intensywności, przy czym trening beztlenowy (interwały, ćwiczenia siłowe) w największym stopniu pobudzał wydzielanie hormonu wzrostu.

WOD – to nic innego jak workout of the day, czyli trening dnia. Trening stanowi obwód kilku ćwiczeń, często łączych skrajnie różne ćwiczenia (np. skoki na skrzynię, podciąganie na drążku, martwy ciąg). WODY posiadają kobiece imiona, choć to często zabójcze treningi. Niech nikogo nie zmyli niewinna nazwa. Mniej więcej jak w dowcipie: „dlaczego huragany mają zawsze kobiece imiona?”.

Przykład

Angie

100 podciągnięć
100 pompek
100 brzuszków
100 przysiadów

Fran:

Thrusters ("dopalacz" czyli przysiad + wyciskopodrzut) 43-45 kg

+ od razu
Podciąganie na drążku


W systemie 21 powtórzeń / 15 powtórzeń / 9 powtórzeń – bez przerwy między ćwiczeniami

FILM YOUTUBE:

Ruchy funkcjonalne – to co ma „przełożenie” na codzienne życie, ogólnie pojętą sprawność. Przykłady – podciąganie na drążku, wspinaczka na linie, pompki na poręczach, przysiady, martwy ciąg, skoki na skrzynię, wieloskoki, bieg z obciążeniem.

Oczywiście, z crossfitem związanych jest dużo więcej pojęć, będą one wyjaśniane w dalszych artykułach w serwisie.

Co to jest crossfit?

 W artykule mówimy o: Poprawa kondycji Odchudzanie Trening