Emocjonalne podjadanie

Batonik lub paczuszka czipsów poprawia humor tylko na chwilę. Jednak zawarty w nich rafinowany cukier i skrobia jeszcze przez pewien czas "pracują" nad tym, aby kalorie, które właśnie zjadłeś zamienić w tłuszcz. 

Gdy masz kiepski nastrój, albo zjadają cię nerwy, masz ochotę sięgnąć po coś do jedzenia. U wielu osób taka reakcja związana jest z silną odpowiedzią hormonalną na stres.

Przeprowadzone w 2010 roku badania (University of Michigan) dowiodły, że wzrost poziomu kortyzolu (tzw. hormon stresu) popycha ludzi do jedzenia i wybierania niezdrowych produktów. Właśnie dlatego, gdy jesteś zdenerwowany możesz mieć ochotę na batonik, pączka, lody i inne słodkie lub tłuste przekąski. Jednocześnie najprawdopodobniej przestaniesz jadać regularnie i zaczniesz rezygnować z warzyw. Wszyscy wiemy, czym taki sposób odżywiania skutkuje.Jak zatem radzić sobie z emocjami i stresem, aby nie utyć?

Przygotuj się na stres.

Prawidłowa dieta sprawi, że twój organizm mniej gwałtownie będzie reagował na wszelkie trudne sytuacje. Jedz więc regularnie, najlepiej co 3 godziny, zawsze wybierając zdrowe posiłki.??Postaw na węglowodany złożone?. Sięgaj po nieprzetworzone płatki zbożowe, rodzynki, razowe pieczywo, brązowy ryż i razowe makarony, warzywa, fasolę, owoce i odtłuszczone mleko. Dzięki nim twój mózg wyprodukuje serotoninę, która niweluje skutki stresu. Podobnie zadziałają oliwki, awokado, orzechy i tłuste ryby, które obfitują w kwasy omega-3.

Żyj świadomie?

Gdy jesteś w stresie i masz zamiar sięgnąć po przekąskę, powstrzymaj się przez chwilę. Zastanów się, czy jesteś głodny, czy tylko szukasz sposobu na rozładowanie emocji? Zastanów się, kiedy jadłeś ostatni posiłek? Czy upłynęły już 3 godziny? Stres wywołuje sztuczny głód, który nie ma nic wspólnego z tym prawdziwym. Naucz się je rozróżniać: jestem głodny, czy tylko mam ochotę coś zjeść? ??Myśl?, zanim kolejny raz pomaszerujesz do cukierni. Zastanów się, co możesz zjeść, aby nie tylko twój kiepski nastrój został nakarmiony, ale i ciało. Wybieraj świadomie, rezygnując z najmniej zdrowych produktów na korzyść tych, które dostarczą ci cennych składników. Staraj się też nie jeść w czasie wykonywania innych czynności.

Przygotuj plan B i... C!

Ochota na jedzenie podyktowana emocjami lub stresem zwykle pojawia się gwałtownie. Dlatego zawsze bądź na nią gotowy. Miej pod ręką paczuszkę orzeszków lub jabłko. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie mała kanapka z razowego pieczywa z serem - to zdrowa i pożywna porcja węglowodanów i białka. Możesz także poratować się kawałkiem gorzkiej czekolady.

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Nie kupuj niezdrowych przekąsek. Pudełko lodów ukrywaj w zamrażalniku pod torebką z warzywami. Kupuj małe opakowania ulubionych przekąsek. Rób wszystko, aby nie kusić samego siebie, a jak ulegniesz, to sięgaj po małe porcje! ??Znajdź inne sposoby walki ze stresem. ?Jest ich bardzo dużo! Spacer, jogging, telefon do przyjaciela, słuchanie muzyki, czesanie psa i wiele innych. Sprawdzi się każda czynność, która oderwie twoje myśli od tego, co cię niepokoi. Czasami wystarczy kilka chwil, aby opanować chęć sięgnięcia po jedzenie. ??Pojadanie wywołane emocjami i stresem szybko wywraca do góry nogami prawidłowy sposób odżywiania się. Jakość jedzenia wpływa na nastrój, ale też nastrój determinuje to, jak się odżywiamy. Pamiętaj: prawidłową dietą można przerwać błędne koło emocjonalnego podjadania!

Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl