Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Alkohol przeszkadza w zrobieniu formy? Wypróbuj dietę keto!

Alkohol przeszkadza w zrobieniu formy? Wypróbuj dietę keto!
Alkohol jest jednym z najtwardszych narkotyków, który nie ustępuje wiele heroinie, metamfetaminie czy kokainie, jednak jest legalny w większości krajów, przynajmniej dla osób, które spełniają określone kryteria prawne. W porównaniu do najtwardszych narkotyków (np. z grupy opioidów) alkohol przynosi mniejsze skutki fizyczne dla użytkownika, ale jest o wiele bardziej niszczycielski dla społeczeństwa.

W Polsce koszty społeczne używania alkoholu (utrata produktywności, nieobecność w pracy, wypadki, zabójstwa, przemoc) nawet 3-krotnie mogą przekraczać zyski z jego sprzedaży. Jest to więc całkowicie nieopłacalne, ale taka absurdalna polityka jest kontynuowana od wieków, gdyż "pijakami i głupcami łatwiej się rządzi".

Czy dieta ketogeniczna może łagodzić skutki spożycia alkoholu?

Udowodniono, że wdrożenie diety ketogenicznej (KD) jest skuteczne w zmniejszaniu objawów odstawienia alkoholu u ludzi cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Podobne były efekty wdrożenia tego modelu odżywania u gryzoni (Wiers et al., 2021; Dencker et al., 2018; Bornebusch et al., 2021). Deven Diaz napisał na ten temat pracę.

Co się udało ustalić?

Dieta ketogeniczna zmniejszała objawy kaca w porównaniu z klasycznym modelem odżywiania (dietą bogatą w węglowodany). Stosowanie KD nie miało wpływu na wielkość spożycia alkoholu i nie zmniejszało chęci na sięganie po etanol u wszystkich badanych. Jednakże dieta keto redukowała chęć sięgania po alkohol i ogólne spożycie etanolu u osób z rodzinną historią problemów z uzależnieniem od alkoholu.

Wyniki cytowanego badania dostarczają dowodów sugerujących, że KD może zmniejszyć objawy kaca u zdrowych osób. Ponadto dieta ketogeniczna może zmniejszyć chęć sięgania i spożycie alkoholu u osób mających w rodzinie przypadki uzależnień i zaburzeń psychicznych związanych z nadużywaniem alkoholu.

Źródła: Diaz D. The Ketogenic Diet and Alcohol: Withdrawal, Hangover, Cravings, and Consumption https://www.proquest.com/openview/42144fe24ba1fb7945d75a243aea2d48/1?pq-origsite=gscholar&cbl=18750&diss=y

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.