Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Co pić na treningu?

Co pić na treningu?
Odnośnie tego co pić w trakcie wysiłku krąży wiele rozmaitych teorii. Niektóre z nich mówią, że słuszną opcją jest tylko napój izotoniczny, inne – że najlepiej popijać zwykłą wodę. Wiele osób też gustuje w preparatach aminokwasowych czy aminokwasowo-węglowodanowych. Coraz popularniejsze stają się również kompleksy intra-workout, które oprócz elektrolitów, aminokwasów rozgałęzionych, węglowodanów i witamin zawierają także kreatynę, glicerol czy beta alaninę. Wybór jest więc całkiem spory, tylko niestety – trudny.

W poniższym artykule postaram się rozjaśnić trochę sprawę dotyczącą doboru odpowiedniego napoju na trening.

Woda

Faktycznie dość uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się woda, pod jednym warunkiem – że nie jest to „kałużanka”, zupełnie pozbawiona składników mineralnych, a przynajmniej średnio-zmineralizowana woda mineralna. W trakcie wysiłku bowiem oprócz płynów tracimy także cenne elektrolity, głównie sód – co koniecznie trzeba uzupełnić. Takie rozwiązanie jednak sprawdzić się może w przypadku niezbyt intensywnych treningów, trwających nie dłużej niż 60-90 minut. Jeżeli trenujesz dłużej i ciężko, woda - nawet mineralna, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Izotoniczne roztwory elektrolitów i glukozy

Osoby trenujące intensywnie, zwłaszcza jeśli wysiłek odbywa się w wysokich temperaturach, powinny stosować specjalne, izotoniczne roztwory elektrolitów i glukozy, które lepiej uzupełniają płyny i straty sodu czy potasu niż zwykła woda. W takiej sytuacji dobrze jest zaopatrzyć się w napój izotoniczny lub zrobić go samemu, do butelki z wodą dając 0,3 g soli kuchennej i 2-3 g glukozy na każde 100 ml płynu. Dla smaku dodać można trochę soku z cytryny. Własnoręcznie zrobiony izotonik może okazać się rozwiązaniem wcale nie gorszym niż napój zakupiony w sklepie.

A co z popularnymi BCAA i innymi preparatami reklamowanymi jako „wspierające regenerację już w trakcie wysiłku”?

Faktycznie dodanie porcji aminokwasów rozgałęzionych do napoju popijanego na treningu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowe 5-10 g BCAA może zmniejszyć katabolizm mięśniowy, poprawić regenerację i nasilić dokomórkowy transport składników odżywczych, takich jak glukoza. Niektóre publikacje sugerują także korzystny wpływ aminokwasów rozgałęzionych na układ nerwowy, polegający na odsuwaniu w czasie momentu zmęczenia.

Podsumowanie

Jeżeli Twoja aktywność fizyczna ogranicza się do 2-3 niezbyt intensywnych sesji treningowych, których czas trwania raczej nie przekracza godziny, mała butelka wody mineralnej będzie dla Ciebie rozwiązaniem optymalnym. Jeżeli jednak ćwiczysz bardzo intensywnie i często, spędzając na treningach nieraz nawet i dwie godziny, warto byś pomyślał o kompleksowym preparacie zawierającym elektrolity, węglowodany i – co może przynieść dodatkowe korzyści - aminokwasy rozgałęzione i beta alaninę.