Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Niebezpieczna kombinacja: leki i soki

Niebezpieczna kombinacja: leki i soki
Kwestia interakcji pomiędzy przyjmowanymi lekami a spożywaną żywnością często pomijana jest zupełnie nie tylko przez laików, ale także dietetyków, farmaceutów i lekarzy. Tymczasem zjawisko to istnieje i może mieć bardzo istotne znaczenie zarówno dla skuteczności podjętego leczenia, jak i jego ewentualnych, niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Flagowym przykładem produktów żywnościowych, w wypadku których należy zachować szczególną ostrożność przy przyjmowaniu farmaceutyków, są owoce cytrusowe, a zwłaszcza – grejpfruty.

Zawierają one bowiem szereg korzystnych skądinąd dla zdrowia substancji zaliczanych do flawonoidów, które oddziaływać mogą na metabolizm leków poprzez inhibicję (blokowanie)kompleksu enzymów (cytochromu P-450) obecnych głównie w ścianie jelita i wątrobie, zaangażowanych w ten proces. Doprowadzają one tym samy z jednej strony do nasilenia działania farmaceutyków, jak i zwiększenia ryzyka objawów niepożądanych.

Wpływ cytrusów na metabolizm leków został odkryty przypadkowo, kiedy w jednym z eksperymentów autorzy próbowali ocenić interakcje pomiędzy lekami na nadciśnienie a alkoholem. W celu „zamaskowania” smaku alkoholu podano go ochotnikom w towarzystwie soku grejpfrutowego. Grupa porównawcza otrzymała sam sok grejpfrutowy. Okazało się, że w obu grupach zanotowano wielokrotnie wyższe poziomy leków w osoczu niż w innych badaniach, przy użyciu tych samych dawek tych samych leków. Szybko doszukano się związku pomiędzy dziwnymi wynikami – a zastosowanym w badaniu sokiem z grejpfrutów.

Zwrócić należy także uwagę, że nie wystarczy tutaj wstrzymać się od popijania dawki lelku sokiem grejpfrutowym, czy herbatą z cytryną. Cytrusów nie powinno się spożywać minimum w odstępie kilku godzin od podania farmaceutyków, a najlepiej zachować kilkunastogodzinną przerwę. Dotyczy to zarówno żywności konwencjonalnej, takiej jak świeże owoce i ich przetwory, jak i suplementów diety zawierających wyciągi i flawonoidy cytrusowe. Przypuszcza się, że w interakcje z lekami wchodzą przede wszystkim naryngina, dihydroksybergamotyna, a także furanokumaryny. Badania naukowe jednak nie są jednoznaczne w tej kwestii, ja jednak sugeruję zachować ostrożność.

Grapefruit juice–drug interactions. David G Bailey, J Malcolm, O Arnold, and J David Spence