Czekolada, zwłaszcza gorzka, może stanowić znakomite uzupełnienie diety w przeciwutleniacze, które wspomagają naturalną barierę antyoksydacyjną organizmu. W ostatnich latach pojawiło się wiele badań, które potwierdzają korzystny wpływ ww. związków w profilaktyce wielu chorób.
Lista zalet jest bardzo długa, istnieją badania i publikacje naukowe, które wykazują, że polifenole zawarte w ziarnie kakao:
- Hamują utlenianie cholesterolu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Proces utleniania tej frakcji jest jednym z czynników inicjujących powstawanie zmian miażdżycowych.
- Działają antyagregacyjnie, czyli hamują „zlepianie się" płytek krwi, które również stanowi istotny element tworzenia blaszki miażdżycowej.
- Działają przeciwzapalnie
- Wpływają „relaksująco" na mięśniówkę naczyń krwionośnych, zmniejszając ryzyko wystąpienia nadciśnienia
- Wspomagają pracę układu odpornościowego
- Wspomagają leczenie niektórych zaburzeń żołądkowo-jelitowych (hamują wydzielanie płynów w jelicie cienkim)
Najcenniejszym źródłem antyoksydantów jest czekolada gorzka, o wysokiej zawartości kakao, najlepiej ponad 70%. Analogicznie najmniej wartościowe są czekolady białe, czekolady mleczne, nadziewane, w nich zawartość prozdrowotnych substancji jest niewielka, wysoka natomiast jest zawartość cukru stołowego, czyli sacharozy.
Należy jednakże pamiętać, że czekolada, niezależnie od rodzaju jest wysokokalorycznym produktem spożywczym i nie należy objadać się nią bezkarnie, szybko bowiem skończyć się to może zwiększeniem obwodu pasa. Kilka kostek dobrego gatunkowo wyrobu stanowić może wartościowe uzupełnienie i urozmaicenie diety, np. w chwili słabości i silnej ochoty na słodkie.