Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dieta i produkty spożywcze pomocne w walce z hormonem stresu (kortyzolem)

Dieta i produkty spożywcze pomocne w walce z hormonem stresu (kortyzolem)
Kortyzol, hormon stresu uwalniany jest podczas stresu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Ma korzystną funkcję krótkotrwałego dostarczania organizmowi energii, jednak kiedy jego poziom przez dłuższy czas jest podwyższony, może prowadzić do utraty masy kostnej, mięśniowej i osłabienia odporności.

To, co jemy, nie tylko dostarcza nam potrzebnych kalorii i dodaje energii. Jedzeniem możemy także wyrównywać i regulować poziom hormonów. Badania dowodzą, że kortyzol może być na pewnym poziomie regulowany odpowiednim jedzeniem. Które z produktów mają zdolność do zmniejszania poziomu kortyzolu? 

Banany

Banany są bogate w potas i magnez. Oba minerały, odgrywają bardzo ważną rolę w radzeniu sobie ze stresem. Banany są także źródłem węglowodanów. Odpowiednia ilość węglowodanów podczas wysiłku fizycznego reguluje poziomu kortyzolu oraz lepiej wpływa na regenerację.

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada bogata jest w przeciwutleniacze, które odgrywają ważną rolę w obniżaniu poziomu kortyzolu oraz w łagodzeniu stresu. Czekolada ma w swoim składzie także magnez, który uspokaja układ nerwowy. Szwajcarscy naukowcy odkryli, że jedzenie 40 gramów ciemnej czekolady dziennie może pomóc obniżyć poziom kortyzolu. 

Woda

Woda jako główny składnik naszego organizmu wpływa na wiele procesów, w tym także na poziom kortyzolu. Nawet lekkie odwodnienie może powodować, że nadnercza wytwarzają więcej hormonu stresu- kortyzolu. Badanie przeprowadzone wśród biegaczy wykazało, że osoby dobrze nawodnione miały niższy poziom kortyzolu. Bardzo ważne jest stałe nawadnianie organizmu, zwłaszcza po treningu oraz gdy jesteśmy zestresowani.

Maca

Niektóre z badań potwierdzają, że maca pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu. Okazuje się, że składniki zawarte w tym produkcie hamują aktywność nadnerczy, przez co zmniejszają produkcję kortyzolu.

Ryby

Omega-3 zawarte w tłustych rybach pomaga regulować kortyzol i reakcję na stres. Wiele badań wykazało, że spożywając regularnie olej z ryb, możemy obniżyć poziom kortyzolu oraz łagodzić reakcje na stres.

Podsumowanie

Dieta jest paliwem dla naszego organizmu. Ważne jest, aby jeść pełnowartościowe posiłki, bogate w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj, że niedoborowa dieta powoduje wzrost kortyzolu.