Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta Scandi Sense – czy to najprostsza dieta na świecie?

Dieta Scandi Sense – czy to najprostsza dieta na świecie?
Jeśli masz dość ciągłego ważenia produktów i liczenia kalorii, szukasz prostszego rozwiązania, by schudnąć, być może zainteresuje Cię temat diety, w której potrzebne są tylko Twoje dłonie. Czy to w ogóle możliwe? Póki co prezentujemy tę strategię żywieniową jako ciekawostkę.

Skąd się wzięła dieta Scandi Sense?

Suzy Wengel to Szwedka, mieszkająca aktualnie w Danii. Wpadła w spiralę niekończących się diet oraz na zmianę utraty i przyrostu wagi. Była osobą otyłą i pewnego dnia uznała, że pora w końcu podejść do tego wszystkiego zdroworozsądkowo i zapanować nad niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i niekończącym się efektem jo-jo. Wiedziała, że kluczem do sukcesu jest ​​ograniczenie spożycia kalorii, ale liczenie ich doprowadzało ją do szału. Zamiast tego postanowiła zastosować zasadę garści, dzięki czemu schudła 40 kg w ciągu dziesięciu miesięcy.

Na czym polega zasada garści?

Dieta Scadi Sense to dieta redukcyjna składająca się z trzech posiłków dziennie, spożywanych w odstępie pięciu do sześciu godzin. Każdy posiłek składa się z czterech garści – dwóch garści warzyw, jednej garści białka, jednej garści węglowodanów i jednej do trzech łyżek tłuszczu. Do tego należy dodać codzienne spożycie 300 ml produktów mlecznych.

Przykładowy talerz może wyglądać tak:

  • dwie garście warzyw, np. brokuły, kalafior, fasolka szparagowa,
  • garść białka, np. kurczak, łosoś lub jajka,
  • jedna garść węglowodanów, np. ziemniaki, ryż, makaron lub chleb,
  • łyżka zdrowego tłuszczu, np. oliwa z oliwek, masło, olej z wiesiołka.

Jedzenie garściami pomogło Wengel odzyskać apetyt, uregulować pory posiłków i w końcu rozpoznać, kiedy jest naprawdę głodna, a kiedy najedzona. Ważne jest też, aby nie podjadać między posiłkami. Nie nakładaj jedzenia na siebie, tworząc piramidę na dłoni, bo nie o to tutaj chodzi.

Słodycze, napoje gazowane i alkohol uważane są za „odpusty”. Możesz je włączyć do diety od czasu do czasu. Jeśli chcesz na przykład wypić kieliszek wina do posiłku, pomiń wówczas garść węglowodanów.

Ile kalorii dostarczysz?

Dieta Suzy Wengel została okrzyknięta „najprostszą dietą na świecie”. Eliminuje ona stres związany z odmierzaniem odpowiedniej ilości porcji jedzenia i staranne wyliczanie makroskładników, stosując „metodę garści”. Skąd będzie wiadomo, że zjemy odpowiednią ilość makroskładników?

Dieta jest bardzo intuicyjna i wbrew pozorom przemyślana przez Wengel. Na dłoni znajduje się około 100-150 g warzyw, 100 g mięsa, które zawiera białko i 30-40 g węglowodanów. Jest to taka ilość, która znajduje się w zaleceniach żywieniowych kobiety. Do tego należy dodać 1-3 łyżek dobrego tłuszczu, na przykład oliwy z oliwek. Bilans kalorii na damską dłoń to około 1500 kcal, a u mężczyzny 2000 kcal.

Z dietą Suzy Wengel nie trzeba liczyć kalorii, skrupulatnie odważać produktów, co znacznie ułatwia proces redukcji masy ciała.

Czy taka dieta nadaje się jako racjonalny sposób żywienia? Jak najbardziej, ale warto dodać jeszcze jeden posiłek, aby dieta była bardziej odżywcza.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.