Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto włączyć jogurt do diety?

Jogurty i inne fermentowane napoje mleczne reklamowane są często jako naturalne źródło wapnia, białka i żywych kultur bakterii, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego jakie dokładnie korzyści wynikać mogą z regularnej konsumpcji tych produktów, a lista zalet jest bardzo długa, poniżej przedstawiam kilka najbardziej godnych uwagi.

Jogurt wspomaga trawienie!

O korzystnym wpływie zawartych w jogurtach kultur bakteryjnych na stan zdrowia jelit mówi się sporo od dawna. Większość osób przypomina sobie jednak o tym fakcie dopiero w przypadku istniejących już problemów pojawiających się w trakcie lub po antybiotykoterapii. Tymczasem regularna konsumpcja jogurtów chronić może przed dyskomfortem pojawiającym się po spożyciu wybranych pokarmów, a także stanowić może element profilaktyki zatruć pokarmowych. Warto chociaż co drugi dzień spożyć mały kubeczek naturalnego jogurtu.

Jogurt odchudza!

Tak, to nie żart, regularna konsumpcja fermentowanych przetworów mlecznych takich jak jogurty sprzyja obniżaniu nadmiernej masy ciała. Wynika to zarówno z obecności wapnia oraz białka, jak i też aktywności dobrotliwych bakterii. W ciągu ostatniej dekady pojawiło się wiele badań potwierdzających odchudzające właściwości jogurtów, wskazujących, że włączenie tych produktów do diety sprzyja wydatkowaniu energii z jednej i  obniżeniu apetytu z drugiej strony. Warunek oczywiście jest jeden: zamiast jogurtów owocowych wybieramy tylko te naturalne, bez dodatku cukru i wszelkich substancji smakowo-zapachowych.

Jogurt na nieświeży oddech!

Chociaż wydawać może się to dość zaskakujące, to zależność została potwierdzona w badaniach: jogurt naturalny jest skutecznym lekiem na nieświeży oddech. Do takich wniosków przynajmniej doszli specjaliści z Uniwersytetu Tsurumi w Yokohamie. W przeprowadzonym przez siebie eksperymencie badacze zaobserwowali, że konsumpcja jogurtu zmniejsza ilość szkodliwych bakterii w jamie ustnej, a tym samym zwalcza problem nieświeżego oddechu, a dodatkowo – chronić może przed rozwojem próchnicy.

Jogurt jako szybki posiłek

Jogurt oprócz tego, że posiada wiele walorów prozdrowotnych, jest także smaczny, sycący i wygodny w spożyciu, a także znakomicie komponuje się z wieloma innymi produktami spożywczymi i może być spożywany zarówno na ostro jak i na słodko. Dzięki temu jogurty znakomicie nadają się jako składnik szybkiego posiłku, można dodać do niego świeżych bądź suszonych owoców, otrębów lub orzechów, dzięki czemu zamieni się w energetyczny deser, a można także polać nim sałatkę czy popić kanapkę wzbogacając posiłek o cenne składniki odżywcze i zapewniając dodatkową podaż dobrotliwych bakterii.

Podsumowanie

Za włączeniem jogurtu na stałe do diety przemawiają zarówno aspekty zdrowotne, jak i również kulinarne oraz fakt, że jest on niezwykle wygodny w spożyciu i można go wszędzie ze sobą zabrać. Oczywiście – podkreślę jeszcze raz dla pewności – pożądanym składnikiem diety są jogurty naturalne, a nie przesłodzone jogurty owocowe, których konsumpcja raczej nie przysłuży się ani naszemu zdrowiu ani sylwetce.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.