Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Które produkty mogą przyspieszyć metabolizm?

Które produkty mogą przyspieszyć metabolizm?
Przyspieszenie metabolizmu to cel każdego, kto walczy z dodatkowymi kilogramami. Jest wiele suplementów na rynku, które mogą Ci pomóc w tym temacie, ale warto wiedzieć, że jedzenie niektórych produktów spożywczych może spotęgować ten efekt.

Jak to w życiu bywa, są fakty i są mity. Sprawdźmy, które produkty słyną z tego, że przyspieszają metabolizm i ile jest w tym prawdy.

Herbata

Niektóre pokarmy nieznacznie zwiększają spoczynkowe tempo metabolizmu bezpośrednio po ich spożyciu. Należy do nich m.in. zielona herbata i herbata oolong, które mogą zwiększyć spoczynkowe tempo metabolizmu nawet o 5%. Warto jednak wspomnieć, że większość badań skupiających się na zielonej herbacie, oparta jest na koncentracie wzbogaconym o dodatkowe składniki, m.in. guaranę. Takie koncentraty mogą zwiększyć wydatek kaloryczny nawet o 300 kalorii dziennie. Brzmi dość imponująco, prawda? Niestety nie jest jasne, czy popijanie zielonej herbaty lub herbaty oolong, jako napoju, ma takie same zalety, jak skoncentrowany suplement zielonej herbaty. Ponadto wpływ zielonej herbaty i ekstraktu z zielonej herbaty na spoczynkowe tempo metabolizmu jest różny u poszczególnych osób.

W badaniu opublikowanym w bazie danych Cochrane, przeanalizowano losowo kontrolowane próby zielonej herbaty i jej wpływ na odchudzanie. Naukowcy doszli do wniosku, że picie zielonej herbaty doprowadziło do umiarkowanej, ale wciąż istotnej statystycznie utraty wagi u osób otyłych. 

Kawa

Kawa zawiera kilka składników, które mogą zwiększać spoczynkowe tempo metabolizmu. Należą do nich kwas chlorogenowy, teofilina, teobromina i kofeina. Kawa kofeinowa podnosi tempo metabolizmu spoczynkowego o 3-11%, w zależności od tego, ile jej pijemy. Pomaga również w mobilizacji tłuszczu, dzięki czemu twoje ciało może łatwiej wykorzystywać zmagazynowany tłuszcz, jako paliwo. Minusem jest to, że z czasem uodparniamy się na kofeinę w kawie, szczególnie jeśli pijemy ją codziennie. Nic więc dziwnego, że większość badań nie wykazuje, że picie kawy pomaga w odchudzaniu bez innych modyfikacji stylu życia. Jeśli masz motywację, aby schudnąć i dostosować się do swojego stylu życia, kawa z kofeiną może zaoferować niewielkie korzyści. Ponadto w niektórych badaniach stwierdzono, że hamuje apetyt.

Ostra Papryka

Niektórzy bardzo lubią wszystko, co pikantne. Być może słyszałeś, że ostra papryka i przyprawa papryka cayenne zwiększają spoczynkowe tempo metabolizmu. Jak to działa? Aktywnym składnikiem ostrej papryki jest kapsaicyna, związek o właściwościach przeciwzapalnych. Jednak ostra papryka zawiera dihydrokapsiat, inny związek z tej samej rodziny co kapsaicyna. Ma również właściwości termogeniczne. Jednak związki współpracujące mogą zwiększyć tempo metabolizmu o zaledwie 8%. Wynika z tego, że trzeba by jeść bardzo dużo ostrej papryki, aby uzyskać znaczące efekty. Jeśli nie lubisz, to byłoby to z pewnością kłopotliwe. W tym przypadku, dla lepszego efektu, lepsze będą suplementy zawierające skoncentrowane ilości tych składników.

Imbir

Imbir słynie głównie ze swoich właściwości leczniczych. Wykorzystujemy go często do herbatek na przeziębienie. Okazuje się jednak, że imbir może nieco poprawić spalanie kalorii. Ponadto, zwiększa uczucie sytości i zmniejsza uczucie głodu.

Jak widać wpływ określonego jedzenia i napojów wpływa na spoczynkowe tempo metabolizmu, ale nie jest to jakiś nadzwyczajnie wielki wpływ. Innymi słowy, picie zielonej herbaty i kawy oraz spożywanie pikantnych potraw nie jest niezawodną receptą na odchudzanie. Najważniejsza jest całość Twojego stylu życia. Bardzo istotna jest tutaj Twoja aktywność fizyczna. Już nawet pojedyncza sesja ćwiczeń o wysokiej intensywności, zwiększa tempo metabolizmu przez kilka godzin po treningu. Ponadto, trening siłowy pomaga spalić więcej kalorii nawet w spoczynku, budując bardziej aktywną metabolicznie masę mięśniową. Efekty są skromne, ale poprawisz również skład ciała. Większa masa mięśniowa, jest jak większa fabryka do spalania tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Czy są jakieś produkty spożywcze i napoje, które zwiększą tempo spoczynkowego metabolizmu? Tak, ale musiałbyś spożywać ich bardzo dużo, co nie zawsze jest praktyczne lub zdrowe. Nie skupiaj się zbytnio na produktach, które zwiększają tempo spoczynkowego metabolizmu. Oczywiście, możesz je dodać do swojej diety, ale nie może to być Twój główny środek do walki z kilogramami. Zamiast tego postaw na zdrowe posiłki bogate w witaminy i minerały oraz nieprzetworzoną żywność. Upewnij się, że dostarczasz sobie wystarczającą ilość białka, ponieważ sprzyja ono uczuciu sytości i utrzymaniu zdrowego składu ciała.

Trenuj siłowo! Wzmacnianie mięśni jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego składu ciała, atrakcyjnego wyglądu i zdrowia metabolicznego.

Jeśli lubisz produkty wspomagające metabolizm, takie jak: kawa, zielona herbata i przyprawy, włącz je do swojej diety. Mają korzyści zdrowotne, ale nie licz na to, że pomogą ci odchudzić się bez wprowadzania innych zmian stylu życia.

Źródła: https://www.cochrane.org/CD008650/ENDOC_green-tea-for-weight-loss-and-weight-maintenance-in-overweight-or-obese-adults https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000893.htm

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.