Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Preparaty pomagające zbilansować dietę

Preparaty pomagające zbilansować dietę
Chociaż wszystkie odżywki i suplementy stanowią w zasadzie uzupełnienie diety, to niektóre z nich wykazują w tym zakresie szczególne walory. Są takie składniki pokarmowe, których odpowiednia podaż nie tylko jest przydatna przy budowaniu sportowej formy czy spalaniu tłuszczu, ale jest wręcz niezbędna dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Również i w ramach tej grupy produktów wyróżnić możemy kilka kategorii.

Odżywki białkowe

Są to preparaty będące skoncentrowanym źródłem protein, najczęściej pochodzenia mlecznego lub jajecznego, ale zdarzają się też odżywki zawierające białko sojowe, pszeniczne, ryżowe czy wołowe. Ich stosowanie może być zasadne zarówno w okresie budowania tkanki mięśniowej, redukowania tłuszczu a także rozwijania siły czy wytrzymałości. Ze względu na metodę produkcji i właściwości wyróżniamy koncentraty białkowe (zazwyczaj 70 – 80% białka), izobaty (70- 90% białka) i hydrolizaty (70 – 90% białka), przy czym te ostanie zazwyczaj są jedynie dodatkiem do pozostałych, a w czystej formie występując głownie w postaci tabletek i kapsułek jako tzw. aminokwasy kompletne, zwane także „całodziennymi”. Odżywki białkowe nadają się do codziennego stosowania.

Odżywki tłuszczowe

Są to preparaty, które uzupełniają dietę w ważne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe. W ostatnich czasach szczególną popularnością cieszą się preparaty zawierające kwasy omega 3, korzyści z ich przyjmowania są wyjątkowo szerokie, a nasza współczesna dieta jest w nie deficytowa. Również lecytyna czy CLA (sprzężone dieny kwasu linolowego) wykazują ciekawy potencjał biologiczny. Olej MCT, choć niezbędnym elementem jadłospisu nie jest, stanowić może ciekawe uzupełnienie diety niskowęglowodanowej. Zawiera on bowiem średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wchłaniane i metabolizowane są inaczej niż tłuszcze długołańcuchowe. Przez to stanowią szybkie źródło energii oraz pogłębiać mogą korzystne efekty wynikające z restrykcji węglowodanowej. Preparaty te nadają się do stałej suplementacji.

Preparaty witaminowo-mineralne

Jak sama nazwa wskazuje są to suplementy uzupełniające niedobory witamin i składników mineralnych lub chroniące przed niedoborami. Wysoka aktywność fizyczna, a także stosowanie niskokalorycznych diet w okresie redukcji tkanki tłuszczowej sprawia, że zapotrzebowanie na wymienione tutaj substancje może być trudne do pokrycia przy udziale konwencjonalnej żywności. W sklepach z suplementami dostępne są zarówno kompleksowe formuły jak i pojedyncze witaminy czy pierwiastki. Preparaty z tej kategorii nadają się do stałej suplementacji, choć warto starać się bilansować dietę w taki sposób, by nie były potrzebne częściej niż okazjonalnie.

Odżywki węglowodanowe

Grupa preparatów pomagająca pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię u osób aktywnych fizycznych. Odżywki z tej kategorii zawierają zazwyczaj lekkostrawne węglowodany, takie jak maltodekstryny czy skrobia (np. Vtargo®) oraz cukry proste takie jak glukoza. Są także na rynku preparaty w dodatkiem ilzmaltulozy czy fruktozy. Odżywki węglowodanowe przeznaczone są do stosowania w okolicy wysiłku zawodnikom intensywnie trenującym . Ostrożność w ich używaniu poleca się osobom odchudzającym się i mającym tendencję do tycia.

Preparaty błonnikowe, prebiotyki i probiotyki

Trzy grupy suplementów, które dostarczają substancji balastowej (błonnika) i/lub żywych kultur bakteryjnych. Odpowiednia podaż błonnika wpływa korzystnie na perystaltykę jelitową, gospodarkę glukozową i zmniejsza nadmierne łaknienie. Bakterie probiotyczne działają zarówno miejscowo (w jelitach usprawniając trawienie, zmniejszając ryzyko zakażeń) jak i ogólnoustrojowo (wykazują potencjał antyzapalny, stymulują układ odpornościowy).Preparaty zawierające błonnik czy kultury dobrotliwych bakterii stanowią cenne uzupełnienie diety zarówno osób aktywnych jak i prowadzących siedzący tryb życia. Mogą być stosowane w stałej suplementacji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.