Specyficzną i wyjątkowo różnorodną kategorią preparatów są odżywki i suplementy przeznaczone do stosowania okołotreningowo. Preparaty te cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną, jak i wśród doświadczonych zawodników. W skład tej grupy wchodzić będą środki o działaniu pobudzającym, antykatabolicznym, uzupełniające straty składników odżywczych oraz przyspieszające regenerację powysiłkową.
W ramach tej grupy wyróżniamy:
Preparaty przedtreningowe
Są to środki zawierające zazwyczaj związki nasilające produkcję tlenku azotu (arginina, cytrulina, GPLC czy ornityna), dodające energii (kofeina, 1,3 dimetyloamylamina), hamujące katabolizm mięśniowy (BCAA, HMB, glutamina) czy zmniejszające „zakwaszenie” mięśni (beta-alanina). Często także w ich w skład wchodzą inne związki (glicerol, ekstrakty roślinne, kreatyna, węglowodany, elektrolity czy witaminy). Preparaty te mają raczej działanie doraźne, polegające na zwiększeniu energii, poprawie koncentracji i zdolności wysiłkowych. W przypadku ich stosowania poleca się robić przerwy.
Preparaty potreningowe
W ich skład wchodzą zazwyczaj węglowodany, białko, aminokwasy (głownie BCAA, glutamina, nieraz arginina czy beta-alanina), a także elektrolity, witaminy, kreatyna, kwasy tłuszczowe, glicerol i inne. Ich zadaniem jest zahamowanie katabolizmu i zainicjowanie anabolizmu mięśniowego. Preparaty te w większości nadają się do stosowania w stałej suplementacji.
Preparaty intra-workout
Czyli środki przeznaczone do stosowania w trakcie wysiłku. Najpopularniejszą ich wersją są napoje izotoniczne, które wspomagają proces nawadniania organizmu. Istnieją jednak również bardziej rozbudowane kompozycje zawierające aminokwasy, kreatynę czy glicerol oraz beta-alaninę. Często także jako napoje intra-workout stosowane są preparaty zawierające proszkową formę aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Preparaty te w większości nadają się do stosowania w stałej suplementacji, chociaż są pewne wyjątki.
Chociaż substancje o działaniu antykatabolicznym wchodzą zazwyczaj w skład skojarzonych preparatów przed i potreningowych, to w sklepach sportowych zazwyczaj stoją na „odrębnym” regale i w obiegowym ujęciu również traktowane są jako odrębna grupa suplementów. Preparaty antykataboliczne to zazwyczaj aminokwasy (BCAA, glutamina) lub kwasy tłuszczowe (HMB), wykazujące zdolność do spowalniania przebiegu reakcji, w których rozkładowi ulegają białka mięśniowe. Antykataboliki są więc chętnie stosowane w okolicy wysiłku, choć można je także przyjmować o innych porach. Antyakataboliki szczególnie polecane są osobom odchudzającym się, które nie chcą stracić ciężko wypracowanych mięśni.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.